Tomáš Mrtka je dobrovolníkem už tři roky. „Vzniklo to vlastně úplně náhodou. Bratrova přítelkyně před mateřskou dovolenou pracovala ve FOKUSu a jednou jsme jí pomáhali do práce převézt gauč, který jim někdo daroval. Bavili jsme se pak o dobrovolnictví a já jsem řekl, že bych se něčemu takovému rozhodně nebránil,“ vzpomíná.

Zanedlouho pak začal dojíždět za jedním z klientů FOKUSu Vysočina. „Je to kluk, který měl úraz a od té doby je na invalidním vozíku. Dřív býval fotbalistou a dodnes se na tento sport kouká. Já jsem také tak trochu hrál, takže byla volba jasná,“ prozrazuje rodák z České Bělé.

Cena Křesadlo

- je to ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci

- udílí ji od roku 2002 dobrovolnická centra FOKUSu Vysočina

- vzniklo jako potřeba oceňovat dobrovolníky

- Křesadlo je symbolem vykřesané jiskry lidství

Dnes už ani nevnímá, že dělá něco speciálního. „Už dávno to není jen vztah klienta a dobrovolníka. Stali se z nás kamarádi. Jsme si totiž blízcí i věkově. Vždy si pokecáme, zahrajeme si nějakou hru a probereme politiku. Navíc jeho maminka moc dobře vaří, což je takový příjemný bonus k tomu všemu,“ říká s úsměvem čtyřiatřicetiletý muž.

Teď si kvůli pandemii dali na čas pauzu. „Nechci ho případně nakazit. Nicméně v kontaktu jsme. Zrovna nedávno jsme hodnotili jeden fotbalový zápas,“ svěřuje se Mrtka.

Jak Tomáš dodává, dobrovolnictví by doporučil každému. „Poznal jsem skvělé, nové lidi. Navíc mám pocit, že svůj čas úplně nepromrhám a dělám něco užitečného,“ uzavírá oceněný dobrovolník z Havlíčkobrodska.