„Je sucho. Kdo není napojen na veřejný vodovod, velice neblaze to pociťuje na výšce hladiny vody ve svých studních a vrtech," popsal situaci na Vilémovsku starosta Jiří Lebeda.

Jak dodal, tím se úřad městyse Vilémov dostává k jedné z hlavních priorit svého snažení a to je budování vodovodu do svých místních částí.
„Pracujeme na projektové dokumentaci pro stavební řízení na vodovod do Spytic s připojením v Sirákovicích a na projektové dokumentaci na výstavbu vodojemu v Hostovlicích u nového vrtu a napojení vodovodu do Hostovlic a Jakubovic," vysvětlil starosta Lebeda, jak hodlá městys Vilémov řešit zásobování místních částí pitnou vodou.

Úřední překážky

Jak ale zdůraznil, v obou případech snahy městyse narážejí na administrativní překážky spojené s nedokonalostí našich zákonů.

„Například je to nemožnost umíst vodovod do silničních pozemků, tedy ani do příkopů. Jsou tu i obstrukce ze strany Lesů ČR s povolením vstupu na státní pozemky," uvedl starosta konkrétní příklady.

Relativně nejschůdněji se jeví stavba vodovodu v Dálčicích, kde stavební povolení existuje už z minulých let, a je to hlavně otázka peněz, v tomto případě možnost získání dotací, a následně zájmu obyvatel obce.