To jsou jen některé investiční záměry, které plánuje městys Štoky. Podle starosty Pavla Královce se podařilo mnoho projektů již dokončit.

„Letos se nám podařilo dokončit výstavbu kanalizace a čističky odpadních vod v místních částech Pozovice a Smilov. Aktuálně na obou místech probíhá zkušební provoz," uvedl Královec. Ten dodal, že celý projekt stál více než dvacet čtyři milionů korun, přičemž městys čerpal dotace z Ministerstva zemědělství a Kraje Vysočina. „Na dotacích jsme obdrželi více než šestnáct milionů korun. Naopak na vlastní náklady jsme letos o prázdninách vyměnili všechna okna v Základní škole Štoky, a to za více než jeden a půl milionu korun," vysvětlil Královec.

V loňském roce naopak městys odkoupil rekreační areál Pod dubovou skálou, a to za více než sedm milionů korun. „V areálu je možné pořádat různé společenské a kulturní akce, včetně rekreačních pobytů. Je tam vybavený konferenční sál včetně školící místnosti, jídelny a restaurace. Kapacita ubytování je dvě stě lidí," pokračoval Královec. Ten podotkl, že v loňském roce také proběhla revitalizace městské zeleně včetně odkoupení kapličky v Pozovicích a její rekonstrukce.

Podle starosty se příští rok základní škola ve Štokách možná dočká i nového multifunkčního hřiště včetně menší přístavby sociálního zázemí, šaten a dílen. „Aktuálně připravujeme kompletní projektovou dokumentaci. Počítáme s tím, že bychom na stavbu čerpali dotace, a to maximálně do pěti milionů korun," konstatoval Královec.

V městysu je aktivní nejen zastupitelstvo, ale i samotní lidé. Ti si nedávno v anketě zvolili, že jim nejvíce chybí nějaký společenský sál, kde by se mohli scházet. „Hledáme vhodnou lokalitu a připravujeme projektovou dokumentaci. Rozhodně chceme lidem vyjít co nejvíce vstříc," řekla místostarostka Štoků Lenka Vodičková. Podle ní však razantním krokem bude i revitalizace zeleně na hřbitově. „Musíme zlikvidovat túje, které jsou tak přerostlé a ve špatném stavu, že svým kořenovým systémem zvedají a ničí náhrobky. Rovněž plánujeme opravu hřbitovní zdi," uvedla Vodičková.

Vedení městyse má také několik vizí a představ, které by v budoucnosti chtěla realizovat. „Rádi bychom v budoucnosti postavili cyklostezku ze Štoků směrem na Antonínův Důl. Mnoho lidí dojíždí za prací do Jihlavy a rádi bychom jim umožnili, aby v letních měsících mohli jezdit například na kole," popsal Královec s tím, že počítá, že by se také mohl zvýšit i cestovní ruch. „Dlouhodobou vizí Štoků je také obchvat od Dobronína, ale to je běh na dlouhou trať a zatím to rozhodně není aktuální téma," uzavřel starosta.