Tamní stanice hasičského záchranného sboru totiž „povýšila", a to nedávným rozhodnutím Drahoslava Ryby, generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky.

„Stanice ve Světlé nad Sázavou přešla z administrativního typu P0 na typ P1. To znamená, že výjezdy k záchranným akcím už nebudou organizovány jako výjezdy smíšené, jichž se kromě profesionálních hasičů účastnili i místní dobrovolní hasiči," vysvětlila podstatu změny mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Ta dodala, že počátkem května se podařilo posílit, respektive doplnit, personální stav příslušníků světelské stanice hasičského záchranného sboru. „Původně zde sloužilo devět hasičů ve výjezdu. V současnosti jich slouží dvanáct a výjezdy už jsou organizovány jako plně profesionální," pokračovala Musilová.

Změnu ve stanici ve Světlé nad Sázavou, která patří služebně k nejmladším v Kraji Vysočina, kvitoval i ředitel Územního odboru Hasičského záchranného sboru v Havlíčkově Brodě Luboš Vacek. „Jsem velmi rád, že se tuto změnu podařilo uskutečnit. Pro občana to znamená výrazné urychlení pomoci. Doba výjezdu ze stanice se zkrátila z pěti na dvě minuty. Personálně se nám v uplynulých měsících podařilo posílit téměř  všechny stanice a v tuto chvíli slouží na Havlíčkobrodsku ve stanicích v Havlíčkově Brodě, Chotěboři, Ledči a Světlé nad Sázavou, rozděleno do tří směn, celkem pětasedmdesát hasičů," řekl Vacek.

Starosta: Hasiči jsou spolehliví

Vedle profesionálních hasičů samozřejmě ve Světlé nad Sázavou funguje i jednotka sboru dobrovolných hasičů a právě té v loňském roce profesionální hasiči zapůjčili pro jejich činnost cisternovou automobilovou stříkačku.

„Profesionální, ale i naši dobrovolní hasiči v minulosti již mnohokrát dokázali, že se na ně lidé ve Světlé nad Sázavou a okolí mohou  plně a za každých okolností spolehnout. Samozřejmě ale vítáme, že ústřední vedení hasičského záchranného sboru k organizační změně výjezdu a k početnímu navýšení profesionálních hasičů ve Světlé nad Sázavou přistoupilo," zareagoval starosta města Jan Tourek. Ten naznačil, že vedení města má na uskutečněné změně také svůj podíl.