Podle starosty města Jana Tourka, se také uvažuje o tom, že jedna třída by fungovala jako jesle. Ty se v současné době nacházejí pouze v Chotěboři a šlo by tak o druhé zařízení tohoto typu v okrese.

„Zastupitelstvo města na svém posledním zasedání schválilo projektovou dokumentaci na dostavbu mateřské školy," uvedl Tourek. Ten dodal, že zřízením jeslí chtějí pomoct především rodičům, kteří musí pracovat a bohužel nemají své děti kam dát. „Nyní funguje ve Světlé nad Sázavou celkem osm tříd, přičemž jedna z nich se nachází v soukromé školce Bambino. Rádi bychom také na tuto dostavbu žádali o nějaké dotace, ale zatím jsme nenašli vhodnou výzvou," vysvětlil Tourek. Podle něho však provoz jeslí bude náročnější než chod běžné mateřské školy. „Kromě pedagogických pracovníků tam musí být i například zdravotnický personál nebo speciální vybavení," konstatoval Tourek.

Své o tom ví i ředitelka Městských jeslí v Chotěboři Markéta Pfefferová. Ta již více než tři roky eviduje obrovskou poptávku po službách jeslí. „Rodiče nám volají až z Pelhřimova, Humpolce nebo Havlíčkova Brodu a ptají se, co mají udělat pro to, aby k nám své děti mohli vozit," řekla již dříve Pfefferová. Z toho důvodu i chotěbořská radnice přemýšlí o rozšíření a navýšení kapacity.

„Hned vedle jeslí je mateřská školka. Vedení města uvažuje o tom, že by jednu místnost ve školce uvolnilo, a vznikl tak nový prostor pro městské jesle," uvedl starosta Chotěboře Tomáš Škaryd. Ten podotkl, že by tak mohlo dojít k navýšení kapacity až o osmnáct dětí.
Chotěbořské jesle mají ve městě již dlouholetou tradici. Zařízení je určeno pro všechny děti od jednoho roku do tří let. „Měli jsme tu i kojence, takže věk opravdu není překážkou. Jediné kritérium, které musí každé dítě splňovat, je to, že musí mít všechna povinná očkování a potvrzení od pediatra," vysvětlila Pfefferová a dodala, že jesle jsou dotované z městského rozpočtu a rodiče platí pouze menší příspěvky.

„Pokud dítě chodí každý den celý měsíc, tak rodiče zaplatí necelé dva tisíce korun. V ceně je samozřejmě zahrnuto i stravné," popsala Pfefferová.

V jeslích pracují celkem čtyři pracovnice včetně ředitelky. Ty pro děti každý den připravují různé programy, hry a činnosti.

„Každý den probíhá velmi podobně. Ráno máme vždy rozcvičku, svačinu a nějakou specifickou aktivitu. V jeslích je důležitá především pravidelnost a naše činnosti více připomínají rodinnou péči. Děti se tu musí cítit jako doma a mít své jistoty," uvedla zdravotní sestra Miluše Horníková.

Andrea Provazníková