Například Olga Fialová takové změny vítá. „Je to dobrý nápad třídit v pohodlí doma. Kontejnery jsou často přeplněné, protože tam hází odpad i cizí co ve městě nebydlí,“ zdůraznila.

Podle mluvčí radnice Blanky Sedlákové bude město obyvatele Světlé o změnách během podzimu podrobně informovat. Jak upřesnila Jitka Gögeová, referentka odboru životního prostředí, v současné době město produkuje na 1 obyvatele přibližně 252 kilo směsného komunálního odpadu, 118 kilo velkoobjemového odpadu. „Což je proti jiným městům v kraji vysoká hodnota a míra třídění odpadů je u nás pouze 22 procent,“ zdůraznila.  Podle nového zákona o odpadech musí město v roce 2025 mít jen 160 kilo směsného odpadu na obyvatele, v roce 2029 už jen 120 kilo směsného odpadu na obyvatele a míru třídění 60 procent.

První kroky ke změnám se uskuteční zatím jen v lokalitě rodinných domků Na Kalvárii. Obyvatelé dostanou barevné popelnice na papír, plast a bioodpad zdarma. Popelnice budou sváženy přímo od domu. Nákup nádob a rozvoz do domácností začne během podzimu, potrvá do konce roku 2021. Svozy začnou začátkem nového roku. „Nádoby na papír a plast se vyvezou jednou za měsíc, nádoby na směsný komunální odpad a bioodpad jednou za 14 dní,“ upřesnila Gögeová.

Podle starosty Františka Aubrechta jde o zkoušku. Po nějaké době efekt změny radní vyhodnotí. Pokud se osvědčí, změní se systém svozu odpadů v celém městě.