Nová přístavba Domova ve Věži bude dvoupodlažní budova s podkrovím. Kromě pokojů zde najde zázemí personál a psycholog. V budově bude rovněž sklad a místnost pro terapii. Přístavba vyroste na místě, kde dříve stávaly hospodářské domy a svoji podobou by měla respektovat památkový charakter hlavní zámecké budovy.

„Stávající kapacita Domova ve Věži je jedenadevadesát lůžek, přičemž organizace dlouhodobě eviduje přibližně dvě stě žádostí o umístění. Téměř polovina z nich je z našeho regionu,“ přiblížil krajský radní pro oblast sociálních věcí Jan Tourek.

Chirurgické oddělení havlíčkobrodské nemocnice. Ilustrační foto.
Souvisí odchod lékaře s nepovedenou operací před lety? Ne, říká špitál v Brodě

Stavba se nachází ve fázi projektování pro územní rozhodnutí a podání žádosti o dotaci z programu Národního plánu obnovy. Následovat bude žádost o stavební povolení. „Z kraje se k nám zatím žádná informace o stavbě v okolí zámku nedostala,“ sdělil starosta Věže Martin Bárta.

Odhadované náklady jsou přibližně třiašedesát milionů korun bez DPH. Evropská dotace by měla pokrýt většinu nákladů.

Domov ve Věži je zařízení určené pro osoby s chronickým duševním onemocněním od devatenácti let, pro které není možné zajistit pomoc v přirozeném sociálním prostředí. Domov spolupracuje s oběma psychiatrickými nemocnicemi v Kraji Vysočina v Jihlavě a Havlíčkově Brodě a dlouhodobě se potýká s nedostatkem volných kapacit.