Celkem se do vaření zapojilo 31 žen. „První ročník, ve kterém je 16 žen, vařil vánoční menu minulý týden. Druhý ročník, ve kterém studuje 15 žen, jej vařil ve středu,“ objasnila mluvčí věznice Jana Rajdlová.

„Součástí vánočního menu byla typická vánoční jídla, kdy odsouzené ženy dělaly hrachovou polévku, bramborový salát a řízek. Dále pekly bílkový chlebíček a dva druhy vánočního cukroví, konkrétně vanilkové rohlíčky a takzvané vyskočky. V menu nechyběl ani předkrm, který však není vánoční, a to plněná vajíčka a malé houstičky,“ zavzpomínala Rajdlová.

Z důvodu kapacity byly ženy rozděleny na dvě skupiny, z nichž jedna vařila dopoledne a druhá odpoledne. "Menu měly totožné. Mimo vaření a pečení si nachystaly rovněž slavnostní tabuli s vánočními motivy, kdy přichystání tabule je také součástí výuky. Jako poděkování si studentky pro svoji učitelku, která jim předává zkušenosti i typy pro vaření a pečení, přichystaly vánoční přání, které vlastnoručně vyrobily," vyzdvihla Rajdlová.

Nechyběl ani vánoční stromeček. „Stromeček má školské vzdělávací středisko trochu netypický. Je tematicky laděný ke školskému vzdělávacímu středisku. Je totiž postaven z knížek,“ poukázala na zajímavost Rajdlová.

"Zároveň v tento den byly studentkám závěrečných ročníků učebních oborů předány zaměstnanci věznice v čele s prvním zástupcem ředitelky Jaromírem Brichem a vedoucí školského vzdělávací střediska Janou Koukalovou motivační balíčky, kterými, stejně jako v loňském roce, byla oceněna snaha odsouzených doplnit si vzdělání. Balíčky do věznice dodala Vězeňská duchovenská péče, která na jejich pořízení zajistila finanční prostředky od nadace firmy ČEZ a anonymního soukromého dárce," dodala Rajdlová.