Stavba pece probíhala ve více fázích, jak uvedl Aleš Knápek z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod: „Začali jsme na podzim 2015. Nejdříve se postavil přístřešek a kamenný základ a až na jaře 2016 jsme přidali hliněnou horní část. Po prvním ročníku tavby se pec hodně poškodila, takže na jaře 2017 jsme celou hliněnou část postavili znovu.“

Skláři František Novák se synem Františkem z Dobronína představili veřejnosti kouzlo foukání skla, zájemci si pak mohli techniku sami vyzkoušet a vyrobit si medaili s alchymistickým znakem skla. Návštěvníci měli dále možnost si na kamenném mlýnku umlet mouku a z té si následně připravit středověké placky.

„Stejně jako loni, tak i letos sem zavítaly stovky lidí. Sjížděli se sem zájemci z okolí, dokonce i někdo z Liberce. Přišlo hodně bývalých sklářů, většinou už v důchodu. Bylo to pro ně připomenutí jejich celoživotní práce a také chtěli vnoučatům ukázat, jaké bylo jejich dřívější povolání,“ uvedl Aleš Knápek.

Kostel svaté Kateřiny
Kateřina ožije uměním. Chystá se výstava i hudební piknik

Hlavní program akce proběhl v sobotu, s roztápěním pece se však začalo již ve středu 15. srpna. „Letos je díky tropickým vedrům pec poměrně vysušená, což je jen dobře. Samotné vytopení na potřebných 1100-1200 stupňů trvá dva až tři dny. Máme tady teploměr, ale přibližná teplota se dá poznat podle barvy plamene. Chce to přikládat postupně, odhadem každých dvacet minut – ve dne, v noci.“ podotkl topič Petr Voříšek.

Vedle velké pece stojí ještě jedna menší. „Do pomocné pece se dá do pánviček drcený křemen, popel a takzvaná frita, vyhřeje se to na 900°C, při této teplotě probíhají sklotvorné reakce. Tím si skláři připraví surovinu pro výrobu skla, která se pak dává do velké pece,“ popsal postup Petr Voříšek a dodal: „Když sklář tvoří například skleničku, tak ji urazí od píšťaly a musí ji dát do chladícího prostoru, kde je asi 500°C. Kdyby se nechala venku, tak by brzy praskla.“

K úspěchu akce letos zajisté přispělo i počasí. Příští rok se mohou návštěvníci těšit na menší obměnu. „V roce 2019 bychom chtěli zkusit tavit stříbro. Je to surovina, kterou je Havlíčkův Brod proslulý, tak si myslím, že by to mohlo občany zaujmout,“ sdělil Aleš Knápek.

Matěj Coufal

Festival Stock nabídnul to nejlepší z výběru domácích kapel již po 23.
OBRAZEM: Festival Stock Dobrohostov nabídnul domácí kapely i dechovku