Obyvatele Ždírce rozšíření lékařské péče ve městě velmi zajímá a vyptávají se radních, kdy nejdřív budou ordinace obsazeny. Největší poptávka je po službách stomatologa.

„Předání stavby je do 31.10.2018. Následovat bude kolaudace. Nový lékař musí ordinaci vybavit, dále bude potřebovat povolení od KÚ, smlouvy od pojišťoven. Předpokládáme, že začátkem roku 2019 by mohla stomatologie už ordinovat,“ vzkazuje místostarosta Bohumír Nikl.

„Na základě rozhodnutí rady města jsem v souladu se zákonem o obcích zveřejnil možnost budoucího pronájmu všech ordinací lékařů v nově budovaném Domě s pečovatelskou službou U Pikulky 725,“ říká starosta Jan Martinec. V budově bude ordinace zubního lékaře, ústního hygienisty, odborného lékaře (ortopeda) a ordinace praktických lékařů.

„O pronájmu ordinací může rozhodnout rada města nejdříve po 15 denním zveřejnění oznámení o zamýšleném pronájmu. Samozřejmě, že rada města má určitou představu o obsazení ordinací, ale v současné době očekáváme oficiální podání žádostí lékařů o pronájem. Do rozhodnutí rady o podmínkách pronájmu nechci prozatím jména lékařů zveřejňovat,“ vysvětluje starosta. Jak dodává, že možné pouze konstatovat, že v době, kdy na českém venkově nejsou lékaři, a Kraj Vysočina není výjimkou, jsou ve Ždírci skutečně rádi, že zde problém s lékaři není. „Předpokládám, že jasno o lékařích budeme mít do konce března,“ dodává starosta.

Na snímku jsou studenti Simona Lykešová a Daniel Hodboď při pokusu s dozimetrem.
Studenti mohli změřit, jaká je radioaktivita lidského těla

Stavba nového domu určeného hlavně seniorům, přijde celá kompletně na 45 milionů korun včetně DPH. Stavět se bude po etapách s pomocí dotace od Ministerstva pro místní rozvoj.

„Na stavbu jsme v současné době dostali státní dotaci ve výši šest milionů korun. Tato dotace je určena především na deset bytů pro klienty pečovatelské služby,“ upřesnil místostarosta Nikl. Čtyři byty budou určeny k běžnému pronájmu. V přízemí budovy vznikne pět ordinací lékařů. Stavbu těchto lékařských ordinací ale město bude financovat ze svého rozpočtu. Jak dodává místostarosta, v roce 2017 si město Ždírec naplánovalo prostavět 14 milionů korun, letos zbytek, ale s tím, že bude opět žádat o státní dotaci.

Město již ve výběrovém řízení našlo firmu, která zakázku získala, je to stavební firma Vlastimil Zelený z Brtnice. V současné době provozuje město Ždírec pečovatelskou službu ve dvou objektech Nad Řekou a Mírová. Z toho například v objektu Nad Řekou, který byl otevřen v roce 2005, je 20 bytů, druhý objekt je zhruba podobný.