Průmyslové objekty začne využívat nejpozději koncem příštího roku.  Uvedl to starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

„Investor zahájí výstavbu    v areálu městské zóny pro podnikání v těsném sousedství ženské věznice. Na sklonku roku 2008 si tam koupil více než hektar pozemků, a to za cenu 580 korun za metr čtvereční," přiblížil Tourek. Ten dodal, že zástupci investora již radnici představili konkrétní studii. „Současně nám sdělili, že zahájili přípravu projektové dokumentace," dodal Tourek.

V nových provozech by měly pracovat především odsouzené ženy, které jsou ve Světlé nad Sázavou ve výkonu trestu. „Práci tam ale najdou i civilní zaměstnanci. V první fázi by to mělo být patnáct až dvacet lidí, postupně až šedesát," doplnila místostarostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová.

Humpolecká firma zaměstnává odsouzené ženy ve svých stávajících provozech již od roku 2005. Sdělila to mluvčí  věznice ve Světlé nad Sázavou Eva Hodná. „Nyní  jezdí do Humpolce za prací sto dvacet odsouzených žen. V polovině května to bude ještě o padesát více a začnou pracovat ve dvou směnách," řekla Hodná. Ta dodala, že humpolecká firma je v současné době jednoznačně největším zaměstnavatelem odsouzených. Sama zajišťuje odvoz žen z věznice do Humpolce a zpět.

Průmyslová zóna je zatím prázdná

„Z peněz, které si tam vydělají, zůstane odsouzeným zhruba pětina. Zbytkem hradí náklady na výkon trestu, výživné a také dluhy," upřesnila Hodná.

Kromě zmíněné zóny pro podnikání vlastní samospráva ve Světlé nad Sázavou také desetihektarovou lokalitu průmyslové zóny v sousedství skláren Crystalite Bohemia. Ta ale zeje prázdnotou.

„Jednání se zájemci průběžně probíhají, co ale chybí, je konkrétní výstup," konstatoval starosta Tourek. Ten připomněl, že lokalitu si kromě jiných prohlédli i zástupci investorů z Austrálie, Japonska, Pákistánu, Švédska či Slovenska. Za metr čtvereční na průmyslové zóně požaduje světelská radnice dvě stě padesát korun.