„K výraznému zvýšení výjezdů záchranky v poslední době nedošlo. Počet výjezdů k různým událostem, je standardní jako v jiných dnech. Je to 120 až 130 výjezdů denně,“ informuje jihlavská ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová. Jak dodala, lidé, kteří vědí, že jim horko může ublížit, už na sebe více dbají. Ale hlavně Vysočina je venkovský region, není to velkoměsto, jako Praha nebo Brno, kde hrozí přehřátí organismu a následný kolaps, mnohem rychleji.

Nicméně i tak zdravotníci upozorňují na dodržování pitného režimu a ochranu před sluncem. „Vhodné je upřednostňování balených vod, u kterých lze poměrně dobře zkontrolovat denní objem spotřeby. Denní dávka tekutin je individuální, ale většinou se pohybuje okolo 2 litrů. V horku a u osob fyzicky pracujících i více. Ideální jsou neperlivé nebo jen jemně perlivé tekutiny vlažné teploty,“ říká Jiří Štefánek mladší, lékař interního oddělení nemocnice Havlíčkův Brod.

Návštěvnost tuzemských památek stoupá, zvlášť když provozovatelé dovedou turistům nabídnout i zajímavý program.
Památkám na Vysočině se daří, turisté se zde cítí bezpečně

Zvýšený přísun tekutin by měl být doplněn, pokud je to možné, klidovějším režimem s omezením fyzické aktivity a redukcí pobytu na přímém slunci. Pokud to možné není, doporučuje lékař chránit se před sluncem vhodným oděvem a pokrývkou hlavy.