Přehlídku středních škol pořádalo opět Městské divadlo a kino Ostrov ve spolupráci s Úřadem práce. Zdeněk Formánek a Milan Šulc přijeli na veletrh do Brodu z Chotěboře. Zdeněk Formánek ještě není rozhodnutý, jakou školu si vybere. Jeho kamarád Milan Šulc má už jasno. „Zajímá mě matematika a technika. A samozřejmě počítače, takže nejlépe chci jít na školu, kde je všechno pohromadě,“ svěřil se.

Jitka Němcová z Havlíčkova Brodu hledala vhodnou střední školu pro syna. „Hlavně, aby ho to bavilo. Na biflování moc není,“ poznamenala. Veronika Pechová z Havlíčkova Brodu má už jasno. Třetím rokem studuje střední zdravotnickou školu. „Máme to v rodině," dodala na vysvětlenou.

Oranžová úroda z Radňova, podívejte se.
Dýňová samoobsluha v Radňově zase zkouší lidskou poctivost. Podívejte se

Podle pořadatelů burzy škol jsou to většinou rodiče, kdo ve výběru školy mívá poslední slovo. A někdy bohužel šlápnou vedle. To si myslí například učitel Luděk Martiňák z Vyšší odborné školy, obchodní akademie a Středního odborného učiliště technického Chotěboř. „O technické a učební obory je malý zájem. Někteří rodiče si myslí, že montérky jsou cosi podřadného,“ konstatoval.

Jak učitel dodal, jsou to ale právě absolventi technických oborů a učni, o které je v budoucnu postaráno. „Naše učební obory mají dneska vysokou úroveň. Firmy se o naše studenty přetahují. Nabízejí jim velmi slušné platy a na úřadě práce nekončí,“ zdůraznil učitel.

Studenti z Chotěboře prezentují svoji školu:

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Podle Jany Galové z Národního pedagogického institutu je pro výběr budoucí školy důležitá i správná motivace. „Poměrně novým motivačním faktorem, jsou stipendia poskytovaná žákům vybraných oborů, která jsou určená k podpoře zájmu o nedostatkové obory na trhu práce. Tyto pobídky hrají výraznější roli třeba ve skupině strojírenských oborů,“ upřesnila.

Takové pobídky nabízí i Kraj Vysočina. „Cílí na všechny žáky středních škol v Kraji Vysočina bez ohledu na obor vzdělávání. Část financí může využít přímo škola, například na nákup moderních učebních pomůcek nebo uhrazení odborných kurzů. Podpora se nově poskytne na kalendářní rok, podle původních pravidel to bylo na školní rok,“ vysvětluje krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala. Podle nových pravidel mohou střední školy čerpat podporu od roku 2023, krajský rozpočet na to má skoro čtyři miliony korun.

Bývalý poslanec z Vysočiny Tomáš Fejfar zemřel, bylo mu 72 let
Zemřel bývalý poslanec Tomáš Fejfar. Je to pro mě šok, reagoval Vystrčil

Nestudujte zbytečně, vyzývala budoucí žáky na svém letáku jedna ze středních škol. Právě budoucí uplatnitelnost absolventů na trhu práce by měla být podle Úřadu práce v Havlíčkově Brodě tím hlavním kritériem pro výběr budoucí střední školy či učiliště. Například absolventi Středního odborného učiliště  Chotěboř pravidelně sbírají ceny  na celostátních přehlídkách řemesel SUSO v Praze.

Zaplněný havlíčkobrodský Ostrov zažil koncert Tublatanky nabitý energií.
Tublatanka v Havlíčkově Brodě: Ještě pořád nám občas přiletí kalhotky na pódium