Návštěvníci, a bylo jich několik stovek, si mohli zakoupit kromě drobných kovářských výrobků, keramiky, krajek a dalšího rozličného a pestrobarevného zboží především velikonoční dekorace, kraslice a obrázky.

„Jde o tradiční a milou akci, již si lidé z Libice nad Doubravou a okolí velmi oblíbili," uvedl místní kovář Jaroslav Dymák, který si přímo ve dvoře statku „rozbalil" svůj krámek, kovářské náčiní a v malé pojízdné kovářské peci rozdmýchal nezbytný oheň. „Zatím jsem nevynechal ani jediný ročník tohoto Velikonočního nebo i Mikulášského jarmarku, který se tady koná vždy v prosinci. Ostatně, nemám to sem daleko," usmál se kovář a rytmicky kladivem bušil do žhavého železného prutu na kovadlině, aby z něho záhy vytvořil a odštípl fortelný hřeb a podaroval jím některého z přihlížejících.

Pěkná sobota

Návštěvníci postupně obcházeli jednotlivé stánky, které byly umístěny jak ve dvoře, tak i v přilehlé stodole.

„Pomalu si to tu procházíme, díváme se, občas prohodíme nějaké to slovo s prodejci, koupili jsme nějaké kraslice a také krajky. Zkrátka užíváme si pěknou sobotu," řekla Milena Dvořáková, která do Libice nad Doubravou přijela s manželem z nedaleké Chotěboře. „Ochutnali jsme i něco málo z výborné zabijačky, která se tu podávala, a manžel si pochutnal i na točeném pivku," podotkla Dvořáková.

Živo bylo také u stánku s decentní keramikou a letovanými šperky, kterými se na jarmarku pochlubila Lenka Sedláková z Jitkova. Kupující se zájmem sledovali i její ruční práci.

„Výsledkem bude plastický a barevný obrázek anděla. Nejprve ale musím pořádně vyválet asi kilo a půl šamotové hlíny, z níž později celý reliéf ručně vymodeluji a vytáhnu do výšky zhruba tří centimetrů. Po čtrnácti dnech obrázek v elektrické peci vypálím. Nejprve při teplotě devíti set stupňů a po nanesení barev bude následovat druhé vypalování, tentokrát při teplotě jedenácti set stupňů," vysvětlila Sedláková. Ani ona nebyla na Pilnově statku žádným nováčkem. „Jezdím sem ráda a každoročně," dodala.