Aktivně, jako jeden z organizátorů, se do ní znovu zapojí i FOKUS Vysočina. Ostatně nebude to poprvé, ale celkem potřetí. „Pod naší taktovkou se třeba už vloni v havlíčkobrodském hypermarketu Albert podařila vybrat více než tuna potravin. Letos bude FOKUS navíc vybírat trvanlivé potraviny ještě v chotěbořském Tescu," informovala koordinátorka dobrovolníků FOKUSU Iveta Krčálová.
Na stejném místě v Havlíčkově Brodě jako loni pak budou zaměstnanci FOKUSU, klienti i dobrovolníci připraveni i letos. Překonají loňský skvělý počin?

S nákupem poradí dárcům letáček

Národní potravinová sbírka, která bude v tomto termínu probíhat po celé České republice, spočívá ve výběru trvanlivých potravin, které budou, tedy v případě havlíčkobrodského Albertu, kde se zapojí hned deset dobrovolníků FOKUSU, uskladněny v Potravinové bance Vysočina v Ledči nad Sázavou.

Potravinová banka je pak průběžně daruje potřebným, jako jsou děti v dětských domovech, sociálně slabé rodiny, senioři, matky v azylových domech, lidé bez domova a podobně. Lidé mohou darovat trvanlivé potravin, mouku, cukr, luštěniny, konzervy, nápoje i sladkosti pro děti.

„Každý zákazník dostane při vstupu do Albertu letáček, na kterém je seznam potravin, které lze darovat, nakoupené potraviny poté může odevzdat za pokladnami dobrovolníkům do označených nákupních košíků," uvedla koordinátorka dobrovolníků FOKUSU, Iveta Krčálová.

Kromě havlíčkobrodského Albertu proběhne sbírka pod vedením FOKUSU ve stejný čas také v Tescu v Chotěboři. „Odtud ale vybrané jídlo nepoputuje do potravinové banky v Ledči nad Sázavou, ale bude k dispozici pro naše potřebné klienty," zdůraznila Krčálová.

FOKUS Vysočina má mnoho klientů s duševním či kombinovaným postižením. Někteří žijí v komunitním bydlení, jiní sami, často ale mají nízké invalidní důchody, těžko hledají práci, tím se dostávají do sociální tísně. Hlavním organizátorem akce na Havlíčkobrodsku je Potravinová banka Vysočina. „V sobotu v Kauflandu v Brodě bude pomáhat 11 dobrovolníků, v Albertu v Brodě máme 10 dobrovolníků, celkem pod záštitou Potravinové banky máme v regionu 39 dobrovolníků," sdělil předseda Potravinové banky Vysočina Miroslav Krajcigr.

Banku podpořil kraj

Potravinová banka Vysočina v pořadí již pátá v republice, ale první na Vysočině, vznikla loni v Ledči nad Sázavou. Kraj Vysočina přispěl na provoz potravinové banky v kraji 200 tisíci korunami.
Centrální sklad potravin určených k rozdělování potřebným a na humanitární účely, je v Ledči nad Sázavou v prostorách bývalé Zentivy, kde se vyráběla léčiva. Podle ředitele Miroslava Krajcigra je rozdělování potravin potřebným dobře zajištěno před zneužitím.

Zakladateli Potravinové banky Vysočina jsou Oblastní charita Havlíčkův Brod, Háta a Nadace Jindřicha a Ičky Waldesových. Zakladatelé chtějí podporoval solidaritu mezi lidmi. Rádi by také zapojili do činnosti banky studenty na školách, kde budou nabízet přednášky s touto tématikou. Potravinová banka má pomoci i těm, kteří svou životní situaci nejsou schopni sami řešit.