Premiérové posvícení začíná v deset hodin dopoledne. „Během dne chceme udělat nějaké soutěže, plánujeme například posvícenský tuplák, pití piva na čas a hasiči určitě ještě vymyslí nějaké překvapení. Na odpoledne pak máme pozvaného muzikanta z Nové Vsi a pro děti budou připravené dva skákací hrady,“ přiblížil sobotní program starosta Vepříkova Petr Bárta. Na akci navíc promluví i předseda Sdružení místních samospráv České republiky a poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák.

Nebude chybět ani dobré jídlo a pití. Obědové menu nabídne knedlíčkovou polévku, kachní stehno s knedlíkem a zelím, vepřové výpečky s houskovým knedlíkem nebo hovězí guláš s houskovým knedlíkem. „Ještě než jsme akci zpropagovali, jsme měli objednávky na šedesát kachních stehen,“ prozradil Bárta.

Pomyslnou třešničkou na dortu bude odhalení dřevěné sochy. Vepříkov tak dostojí svému názvu a novou dominantou obce se stane vepřík v životní velikosti. „Bude velký něco málo přes metr, prostě klasický divočák. Vyřezal nám ho dřevosochař Martin Kučera z Nového Bydžova a své místo najde před Stodolou krásných krámů. Snažíme se sem nalákat turisty a toto bude krásná a tématická dominanta obce,“ vyzdvihl Bárta.

Dřevosochař své umění předvede i během samotného posvícení. „V sobotu bude také něco vyřezávat, aby lidé viděli, jak ten samotný proces vlastně vypadá. Co konkrétně tady ale vznikne, zatím nevím,“ komentoval starosta.

K této spolupráci se Vepříkovští dostali díky soutěži Vesnice roku, ve které v loňském roce v rámci kraje obsadili první místo. „V Královéhradeckém kraji loni tuto soutěž vyhrály Stěžery. Na vyhlášení v Luhačovicích říkali, že to tady chtějí vidět, a tak jsme je k nám pozvali,“ zavzpomínal Bárta.

„My jsme k nim pak jeli na masopust. Pojali jsme to po svém, tak, jak to umíme, vzali s sebou naše zabijačkové pochoutky a tato akce měla u místních velký úspěch. Právě tam jsme se setkali s Martinem Kučerou a domluvili jsme se, že nám vyřeže kance,“ doplnil Bárta.

Z vepříkovského posvícení se dost možná stane tradice a doplní tak už poměrně nabitý kalendář akcí v obci. „Když se ujme, tak ho samozřejmě rádi zopakujeme,“ slíbil vepříkovský starosta.