Hody pořádal slavíkovský sbor dobrovolných hasičů. Akce se podle plakátu konala v místní hospodě U Zvolánků. „Vezmu tašku, mají prý i výpečky,“ volá postarší řidič u auta před hospodou na svoji spolujezdkyni. Akce začíná kolem jedenácté, ale první zájemci přijeli v předstihu, a zřejmě se na pašíka těší.

Novináře tu ale nechtějí. „Nemáme o žádné články zájem,“ oznámí hned u vchodu do lokálu mladší muž v hasičské čepici. Nijak se nepředstaví.

Zemědělci z Havlíčkobrodska se pondělního protestu nezúčastní. Chtějí raději jednat. Snímek je ilustrační.
Protest zemědělců? Ti z okolí Havlíčkova Brodu nevyjedou, chtějí spíš jednat

Marně vysvětlujeme, že jsme se pod rouškou reportáže nepřijeli zadarmo najíst, ale pouze o akci informovat, tak jak to děláme zcela běžně. A přitom pochválit hasiče za jejich aktivitu pro obec. Vysvětlujeme, že plakáty o vepřových hodech jsou dostupné na internetu. Hody ve Slavíkově se tak stávají veřejnou akcí a přijet může kdokoliv. Včetně novinářů.

Působí to, jako kdyby dobře myšlená akce s cílem udělat radost sousedům a známým v okolí měla zůstat spíše v utajení. Otázka je proč, když jde o zcela nevinou zábavu. Deník oslovil s žádostí o vysvětlení starostu obce Slavíkov Luboše Culka. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ vzkázal Deníku.

Ve Slavíkově se v sobotu konaly vepřové hody.Ve Slavíkově se v sobotu konaly vepřové hody.Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Podle zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petra Majera přitom není pořádání vepřových hodů žádný velký problém. Může je zorganizovat kdokoliv, j třeba jen dodržet zákonem dané podmínky. Je ale rozdíl, jestli se vepřové hody konají doma pro rodinu nebo veřejně pro větší počet příchozích.

„Jde o původ masa. Je třeba, aby pocházelo ze schválené porážky a prošlo veterinární kontrolou, před i po porážce. Zvlášť v případě, že se jedná o maso, které půjde na trh pro větší počet osob,“ upřesnil Majer.

V některých čtvrtích Havlíčkova Brodu a místních částech se světlo lamp v noci na několik hodin z úsporných důvodů vypíná.
Tma v Havlíčkově Brodě rok poté: nespokojení jsou spíš ve městě, radnice ušetří

Doma u takzvané domácí porážky je to jinak. „Domácí porážka může být provedena pouze v domácnosti chovatele. Produkty jsou pak pro spotřebu osoby tvořící domácnost chovatele nebo pro osoby blízké,“ vysvětlil mluvčí veterinární správy Deníku.

Zdůraznil, že pokud by ale došlo v souvislosti s veřejnou akcí typu vepřové hody k nějakým zdravotním potížím, je to problém. „Veškerou odpovědnost a riziko nese pořadatel,“ zdůraznil Majer.