Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veřejné fórum: Lidé si ve středu sami řeknou, co je zajímá

Havlíčkův Brod – V havlíčkobrodském hotelu Slunce se ve středu sejdou zástupci havlíčkobrodské samosprávy s veřejností.

16.9.2015
SDÍLEJ:

V hotelu Slunce ve středu lidé z Havlíčkova Brodu vytipují deset nejpalčivějších problémů města. Foto: Deník/Filip Brož

Stane se tak v rámci projektu Místní Agenda 21, do kterého je město Havlíčkův Brod aktivně zapojeno.

„Setkání, jež se koná pod názvem Veřejné fórum 2015, je dobrou příležitostí pro všechny občany, zájmové a neziskové organizace, podnikatele, školy, studenty a vůbec pro všechny, kteří se chtějí dozvědět, jak se město rozvíjí. Je to ale dobrá příležitost i pro ty, kteří se svými nápady a náměty chtějí na rozvoji města aktivně podílet," řekla koordinátorka akce Marie Kudrnová z oddělení řízení projektů Městského úřadu v Havlíčkově Brodě.

Průběh Veřejného fóra je koncipován jako otevřené setkání u několika kulatých stolů. „Bude jich sedm a u každého z nich bude diskutováno jiné téma. Konkrétně pak životní prostředí, školství, veřejná správa a strategický rozvoj města, zdraví a sociální oblast, kultura, sport a cestovní ruch, doprava a ekonomika. Lidé si zvolí téma, které je zajímá, a zahájí diskusi nejen s úředníky příslušného odboru, ale také přímo s resortním radním," přiblížila Kudrnová.

Finální výsledky projedná rada města

Zvolenou metodikou vygeneruje každý stůl dvě stěžejní oblasti nebo problémy. „V konečném výsledku jich bude čtrnáct. Účastníci setkání pak z nich závěrečným hlasováním, každý bude mít k dispozici dva hlasy, vyberou deset. Výsledky hlasování ještě projde následnou veřejnou anketou," vysvětlila Kudrnová. Finálními výsledky se bude zabývat rada města, a to i v přímé souvislosti s přípravou rozpočtu města pro rok 2016.

„Věřím, že zkušenosti a podněty lidí značně přispějí k řešení dané problematiky a napomohou ovlivnit budoucí rozvoj našeho města. Zvu je i touto cestou k našim diskusním stolům," uvedl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. Ten také Veřejné fórum 2015, a to v 16 hodin, osobně zahájí.

Lidé, kteří do hotelu Slunce přijdou, se mohou těšit i na doprovodný kulturní program a na tombolu.

Vyhrát mohou například knihy z nakladatelství Hejkal, volné vstupenky na nadcházející Podzimní knižní veletrh, upomínkové předměty města Havlíčkova Brodu a další drobné ceny.

Setkání zástupců havlíčkobrodské samosprávy s veřejností se pod hlavičkou Veřejného fóra koná vůbec poprvé. „Počítáme ale s tím, že setkání tohoto typu uspořádáme každý rok," podotkla Kudrnová.

Radnice v Havlíčkově Brodě se snaží o častý a přímý kontakt s veřejností. Pořádá například pravidelná setkání, na nichž veřejnost informuje o aktuálních otázkách. Naposledy se představitelé radnice sešli s občany před zahájením rozsáhlé opravy mostu v Humpolecké ulici.

„Městské a obecní úřady mají samozřejmě řadu možností, jak lidi oslovit, jak s nimi komunikovat. Ovšem sebelepší obecní zpravodaj nebo internetové stránky nenahradí přímý kontakt politiků s voliči, respektive úředníků s občany. Je však nezbytně nutné, aby výsledkem těchto setkání byl zcela jasný, čitelný a především konkrétní výstup. Lidé musí vědět, že s jejich názory, podněty a nápady někdo zodpovědně pracuje. Že se jimi někdo vážně zabývá. Pokud se takového výstupu nedočkají, ztratí důvěru a zájem, což je to nejhorší, co může komunální sféru potkat," uzavřel politolog Pavel Plíšek.

Místní Agenda 21
Místní Agenda 21 vychází z mezinárodního dokumentu OSN, nazvaného Agenda 21, který byl přijat na summitu OSN v Rio de Janeiru v roce 1992. Zapadá do širšího proudu snahy o kvalitní veřejnou správu. Kvalitní správa věcí veřejných, musí být otevřená, transparentní a odpovědná veřejnosti, efektivní, umožňující účast veřejnosti na rozhodování a plánování a založená na partnerské spolupráci s ostatními společenskými sektory a respektující odborný pohled na věc.
Zdroj: Wikipedie

Autor: Jaromír Kulhánek

16.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení