Datum zahájení výstavy 28. ledna nebylo vybráno náhodně, ten den si totiž v obci připomněli rovných 63 let od zatčení Josefa Toufara Státní bezpečností. Na úvod vernisáže navodila slavnostní atmosféru svým vystoupením herečka Západočeského divadla v Chebu Jana Fraňková čtením pasáží z knihy Miloše Doležala Jako bychom dnes zemřít chtěli a poté dostal slovo duchovní správce Římskokatolické farnosti v Číhošti P. Josef Pospíšil.
Ten ve své promluvě mimo jiné připomenul, že tato výstava je fakticky třetím návratem faráře Josefa Toufara do Číhoště od jeho mučednické smrti, když tím prvním bylo odhalení jeho pomníku v roce 1990 a jako druhý návrat lze považovat přivezení prsti z hromadného hrobu v Praze Ďáblicích, kde byl Josef Toufar pohřben.
Významným hostem, který na vernisáži promluvil, byl sám autor výstavy a též autor knihy o Josefu Toufarovi, Miloš Doležal. Zmínil některá fakta ze života kněze Toufara v obci Číhošti, dosud nevysvětleném tzv. číhošťském zázraku, který byl důvodem jeho zatčení a následné smrti kněze po útrapách mučení.
Poděkoval obci za uspořádání výstavy s tím, že je to předání odkazu Josefa Toufara dalším generacím.
Po působivém pěveckém vystoupení Barbory Hamajdové slavnostní vernisáž zakončila opět herečka Jana Fraňková čtením úryvku kázání Josefa Toufara, které pronesl z číhošťské kazatelny na závěr roku 1949.
„ Žijme tak, jako bychom měli již dnes zemřít, žijme pečlivě jako moudří a vykupujme si časem vezdejším život věčný. Čiňme dobré, dokud máme čas, aby Pán nás vzal na svou pravici. Amen."
Výstava potrvá do 25. února, kdy si připomeneme 63 let od mučednické smrti kněze Toufara.
Josef Toufar (14. 7. 1902, Arnolec – 25. 2. 1950, Praha) byl český římskokatolický kněz. V lednu 1950 byl obviněn ze zinscenování tzv. číhošťského zázraku. Podle svědků se 11. a 25. prosince 1949 během mše v tamním kostele pohnul kříž na oltáři několikrát ze strany na stranu. Při mši na Boží hod vánoční téhož roku se prý křížek pohnul znovu, jak opět vypovědělo několik věřících. Šířící se zpráva o zázraku přitáhla pozornost StB. Toufar byl 28. ledna 1950 zatčen a odvlečen do Valdic, kde byl krutě mučen. 25. února 1950 byl v kritickém stavu převezen do Prahy, kde vzápětí zemřel.
Jiří Víšek