Experti ho okamžitě zařadili k jednomu z nejlepších webových motoristických počinů roku. Určitě je překvapilo i to, že  za ním nestojí žádná automobilová firma, klub či nadšený fanoušek, ale mladá Veronika Buráňová z Havlíčkova Brodu.

„Vztah a vědomosti člověk nezíská přes noc. Gymnastky se od útlého věku protahují, šachisté rozvíjí myšlení, brankáři postřeh. Stejné je to s automobily, pokud je chcete skutečně znát, je potřeba číst o jejich historii, pohybovat se v různých prostředích i sledovat novinky," řekla Veronika.  Tu k automobilům v útlém věku přivedl otec, který je pro ni stále oporou i kritikem při budování portálu.  Ten se zrodil na konci roku 2012. Doména www.motorsvet.cz je registrována zhruba od května, ale nejprve se autorka rozhodovala, jak s ní bude pracovat. Poté pomalu začal vznikat i nadčasový obsah –  encyklopedie, učebnice a podobně, ke kterému se postupně začaly přidávat i další sekce.

V současné době je čtenářům k dispozici přehledná úvodní strana, komplexní motoristická inzerce a řada sekcí. Nechybí ani dopravní informace, autoporadna, či rozsáhlé fórum. „Po stránce uživatelské jsem si dala za cíl zejména přehlednost a snadné ovládání," pokračuje Veronika.

Stejně jako mnoho velkých projektů, tak i MotorSvět se na počátku musel vypořádat s drobnými uživatelskými chybami, které jsou v tuto chvíli opraveny, a plně se začíná věnovat propagaci. Autorka si uvědomuje, že je na samém začátku dlouhé cesty.

Mobilní aplikace

„Vybudováním portálu vše začíná. Nyní mne čeká tvorba článků, navazování mediálních partnerství, řada rozhovorů i důležité obchodní vazby, bez toho se portál neobejde," dodává. Přestože je na začátku, rozhodně její vize míří vysoko. Po doladění českého portálu plánuje s projektem MotorSvět expandovat i na Slovensko. V hlavě má i plány na mobilní aplikaci a pohrává si i s myšlenkou vlastní softwarové aplikace pro prodejce vozidel.

Veronika se věnuje také spolupráci s BESIPem a chystá i další projekty spojené právě s dopravní výchovou, výchovou první pomoci a prevencí sociálně patologických jevů dětí a mládeže. „Je velmi příjemné, že právě projekt zaměřený na automobily mi otevírá celou řadu dalších možností. Mohu podpořit řadu projektů a na jiných se přímo podílet. Právě vzdělávání a školení je pro mne činností s největším smyslem," říká Veronika.

A má Veronika, která se díky svému portálu stala i jedním z finalistů soutěže Rozjezdy 2013 společnosti T-Mobile, čas na nějaký odpočinek? „Času je opravdu málo, občas bych si přála, aby měl den 48 hodin. Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že tělo si umí říct, kdy má dost. Spuštění portálu pro mne bylo velkým vypětím, proto kromě přání pracovních mám do roku 2014 i přání soukromá – najít si více času na sebe i na rodinu. Jsou to právě rodiče, partner, sestra i další, kteří si zaslouží pozornost za zázemí a podporu, kterou mi dávají," říká Veronika na závěr.

Ondřej Hajdin