Veděl jste vždy, co chcete dělat?
Naopak. Dost jsem se s tím pral. K novinařině jsem přišel v podstatě omylem, když jsem dostal nabídku od Českého rozhlasu. Měl jsem tenkrát pocit, že by bylo zajímavé to zkusit a zalíbilo se mi to.

Přemýšlel jste, že byste změnil svoji profesi?
Nic jiného neumím a hrozně mě to baví. Můžu dělat práci, která mě baví, což mám pocit, že úplně mnoho lidí říct nemůže.

V souvislosti s odchodem z České televize, myslíte si, že je důležité, aby si člověk stál za svým přesvědčením?
Ano, protože když to uděláte a něčím takovým si projdete, tak vás to posílí. Protože pak víte to, že jste toho schopná. Že jste schopná si za tím stát i s rizikem, že to třeba v tu chvíli vypadá tak, že ztratíte část profesní kariéry. Nebo se vám třeba někam zavřou dveře. Což se zavřely, ale dá se to přežít a je to velmi posilující.

Líbí se vám koncept letní žurnalistické školy? To, že se snaží podpořit studenty a nastínit jim to, jak vypadá žurnalistika v praxi?
Každý trénink za přispění lidí z praxe si myslím je dobrý koncept. Mám mírné obavy, že normální školy se k podobnému konceptu úplně běžně nedostávají. Tam je to spíš více teoretická záležitost než praktická. Což si myslím, že je chyba.

Ilustrační foto.
Přibyslav: v komunálních volbách kandiduje rekordní počet stran a hnutí

Ocenil byste vy jako student něco takového?
Kdybych byl teď student se svojí hlavou, tak ano. Nejsem si úplně jistý, jestli bych zrovna v osmnácti letech tímto směrem šel. Z principu ano, ale nemůžu o sobě uvažovat jako tehdy. Takže ano.

Myslíte si, že by se lidé neměli bát pouštět se do něčeho nového a předběžně to nevzdávat?
To souvisí s tím, o čem jsem mluvil předtím. Člověk musí mít odvahu udělat krok nebo se posunout někam, kde to není úplně jisté. To je u každého nového projektu a znovu říkám, že každá prohra i výhra ve finále, alespoň podle mě, člověka posílí. Je to nezbytná součást novinařiny vůbec.


Martin Veselovský (45) je internetový, rozhlasový a televizní redaktor a moderátor, který začínal v Českém rozhlase. Když v roce 2014 odešel z České televize, založil spolu s Danielou Drtinovou a dalšími kolegy projekt DVTV. Tam působí dodnes a tvoří obsah pro Aktuálně.cz.

Adéla Šperková

Záchranná služba. Ilustrační snímek.
Nové stanoviště pro záchranku v Ledči začne fungovat v polovině příštího roku