V prestižní soutěži není Lípa s více než tisícovkou obyvatel nováčkem. Před dvěma lety získala oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělským podnikem a loni její starosta Jiří Kunc převzal stuhu bílou za činnost mládeže.

„Obec při prezentaci prokázala jasnou koncepci svého rozvoje, zejména kvalitní práci s mládeží, příkladnou péči o zeleň a životní prostředí," uvedla předsedkyně poroty Petra Slámová, starostka Ořechova. Ocenila i soudržnost mezi obyvateli Lípy i rodáky.

Podle starosty Jiřího Kunce je vítězství v soutěži oceněním práce vedení obce a velkým závazkem do budoucna. Nicméně obec Lípa se má skutečně čím chlubit. „Obec vybudovala tři vrty, dva vodojemy, větší část obce je plynofikována a má kanalizaci. Můžeme se pochlubit moderní základní školou, kterou navštěvuje 205 žáků, do mateřské školy chodí 85 dětí. Máme dobrou dopravní obslužnost, opravili jsme dvanáct kilometrů silnic a dva kilometry chodníků. Počet obyvatel narostl o 14 procent," zdůraznil klady obce při převzetí ocenění starosta Kunc.

Nejde jen o ceny

Jak připomněl místostarosta Ondřej Baloun, nejde obci Lípa jen o to, aby uspěla v soutěži, byť soutěži významné, ale aby obyvatelé obce byli v Lípě spokojení. Místostarosta vyzdvihl aktivitu obecních spolků, jako jsou hasiči, Český svaz žen, Tilia, TJ Sokol a myslivecký spolek.
Zdeňka Běhounová za Český svaz žen upozornila, že v obci se koná do roka nejméně osmdesát akcí, v obci vzniklo rodinné centrum či veřejná knihovna. Vítězství v krajském kole přinese Lípě kromě prestiže i peníze do obecního rozpočtu. Ministerstvo pro místní rozvoj má pro obec připravenou dotaci ve výši jednoho milionu korun a Kraj Vysočina přidá dalších sto tisíc korun.

Soutěž Vesnice roku se koná od roku 1995. Vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova, Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí a Ministerstvo zemědělství.

Do soutěže Vesnice roku 2016 Kraje Vysočina se přihlásilo celkem 19 obcí, hodnotila je desetičlenná porota. Kromě zlaté stuhy vítězné Lípě udělila i další ocenění. Modrou stuhu za společenský život získal Heřmanov na Žďársku a bílou stuhu za činnost mládeže Nová Ves u Nového Města na Moravě.

Za dobrou spolupráci obce a zemědělského subjektu získala oranžovou stuhu rovněž vesnice Sobíňov na Havlíčkobrodsku a zelenou stuhou přidělili porotci za péči o zeleň a životní prostředí obci Šebkovice na Třebíčsku. Cenu naděje pro živý venkov dostala za místní spolkový život vesnička Vepříkov v okrese Havlíčkův Brod.