Téměř v centru obce se kříži silnice první třídy I/19 a místní okresní silnice. „V rámci nového uspořádání dochází k zvětšení poloměru směrového oblouku. V prostoru křižovatky dochází k rozšíření jízdních pruhů ze tří metrů na 5,75 metru na vnitřní straně oblouku a 5,3 metry na vnější straně oblouku,“ odpověděl na dotaz Deníku Jiří Veselý, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR pro Kraj Vysočina (ŘSD).

Rozšíření jízdních pruhů v křižovatce má přinést bezpečnější průjezd vozidel. Stávající křižovatka silnice I/19 a III/03815 v průtahu obcí Pohled podle Veselého svým uspořádáním nevyhovuje dnešnímu dopravnímu významu a zatížení. „Jedná se zejména o nevyhovující uspořádání prostoru. Šířka komunikace neumožňuje bezpečné vyhnutí vozidel, chybí rozšíření jízdních pruhů,“ vysvětlil Deníku mluvčí ŘSD.

Větší křižovatka, širší silnice, rychlejší průjezd. To ale může mít i negativní následky. Toho se obává například místostarostka Pohledu Petra Dvořáková. „Máme určité obavy, aby v obci kvůli nové široké křižovatce nestoupla dopravní zátěž a bezohlednost řidičů, kteří tudy budou projíždět,“ poznamenala. Toho se obává i řidič Zdeněk Čermák. „Na staré křižovatce museli řidiči dávat pozor. Teď je nic brzdit nebude. Čím širší silnice tím větší problémy,“ poznamenal Zdeněk Čermák.

Křižovatku přestaví společnost Silnice Čáslav, vítěz výběrového řízení, která se podle ŘSD smluvně zavázala k provedení prací za 5,37 milionu korun bez daně.

Akce naváže na nedávno zahájenou sanaci svahu u Pohledu, kterou provádí stejná firma. „Začátek rekonstrukce křižovatky plánujeme na 22. května, dokončení v srpnu,“ upřesnil Veselý a dodal: „Demolovat se bude pouze jeden dům v obci, protože značně omezoval rozhled v křižovatce. Dům je vystěhovaný. ŘSD se s jeho majiteli finančně vypořádalo.“

Práce si vyžádají úplnou uzavírku a objížďky:

  • Vozidla do 3,5t: I/19 – Stříbrné Hory – III/03421 - I/34 (Obousměrně)
  • Vozidla nad 3,5t: I/34 – Ždírec nad Doubravou – I/37 – Žďár nad Sázavou – I/19 – Přibyslav
  • Pro veškerý provoz na trase Dlouhá Ves – Pohled: Dlouhá Ves - III/03810 – I/19 – Přibyslav (Obousměrně)