U většiny z nich převládá chuť vyrazit do zahraničí. Krásy českých zemí oproti tomu doporučují někteří politici.

„Především české hory jsou v létě překrásné. Uvažuji například o dovolené v Krkonoších, i když jsem se ještě pevně nerozhodl," uvedl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl s tím, že spousta Čechů krásu tuzemské dovolené nedokáže docenit. To do určité míry potvrdil i senátor Jan Veleba, který s oblibou jezdí na svou chalupu nedaleko Velké Bíteše.

Přednost „domácí" dovolené dává i poslankyně Jana Fischerová, která si v létě užívá především své rodiny a přátel.

„Jezdím třeba do Jimramova na Ždársku.  Ráda projíždím i jiné méně známé kouty Vysočiny. Ale pravda je, že pro letošní rok zatím žádný konkrétní cíl vybraný nemáme. Každopádně však vyrazíme někam po České republice," dodala Fischerová.

Češi si však velmi rádi užívají v zahraničí u moře. „Dovolenou v Česku si lidé kupují především na různých slevových portálech. My prodáváme hlavně zájezdy do zahraničí. Letos jsou v oblibě již tradiční Chorvatsko, Řecko a Turecko," jmenovala zaměstnankyně havlíčkobrodské cestovní kanceláře Globus Michaela Handlová.

Češi rádi létají

Ekonomická krize se na chuti Čechů po cestování podle všeho tedy příliš neprojevila.

„Dovolených v zahraničí prodáváme přibližně stejně, jako každý rok. Do popředí se navíc čím dál více dostává cestování letadlem," dodala Handlová.

Vedle klasických destinací však Češi začínají zkoušet i doposud méně časté zájezdy. „Novým trendem letošního roku je Maroko, kam naši zákazníci v minulých letech tolik necestovali. V oblibě je však také Tunisko a Španělsko," řekla zaměstnankyně cestovní kanceláře ADA Tour Jana Rytnauerová.

S výběrem dovolené se letos nevyplatí příliš otálet. Ti, kteří jsou zvyklí čekat na nabídku tak zvaných last minute zájezdů, tedy volných neprodaných míst, totiž letos mohou přijít zkrátka. „Last minutů nabízejí letos cestovní kanceláře málo. Není to pro ně tolik výhodné a snaží se tedy prodat zájezdy raději s předstihem za plnou cenu," podotkla Handlová.

Jan Štrobl