Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většina mláďat naši pomoc nepotřebuje, říká ředitel záchranné stanice

Pavlov - Pohladit si ježka, seznámit se s vodním rájem vydry nebo si nechat přistát na hlavě káni Harrisovou, to vše mohli v sobotu zažít návštěvníci záchranné stanice Pavlov. Ta letos poprvé otevřela své brány veřejnosti.

23.4.2017
SDÍLEJ:

Dravci v akci. Zahájení návštěvnické sezony v Pavlově zpestřili sokolníci ze žlebské obory. Navzdory dešti divákům předvedli v akci káni lesní, poštolku, sovu pálenou, výra velkého nebo raroha obecného.Foto: Deník / Hošková Veronika

Pavlovská záchranná stanice, určená hendikepovaným zvířatům, je v kraji Vysočina jediná svého druhu. Svůj domov zde trvale našlo 120 zvířat. Draví ptáci, černé labutě, lišky, vydry nebo kriticky ohrožení norci evropští. Posláním ochranářů je zde pomoci zvířatům, která by jinak zahynula a umožnit jim návrat do volné přírody.

„Mimo stálou expozici zvířat tady máme také ježky a netopýry, kteří zde zimují. Teď už jen čekáme na vhodné počasí, abychom je mohli vypustit do volné přírody. Pak jsou tu také jedinci, kteří jsou tady chovní, to jsou norci evropští, puštíci bělaví nebo třeba sýčci obecní," uvedl ředitel stanice Pavlov, Zbyšek Karafiát.

Počet přijatých zvířat v Pavlově rok od roku stoupá. To si ochranáři vysvětlují jednak zvyšováním povědomí o místní stanici, ale také morální odpovědností lidí. „Všechna zraněná zvířata, která se najdou na Vysočině, se většinou dostanou k nám. Zrovna dnes nám dovezou kafku a volali kvůli zajícovi," doplnil Karafiát.

V loňském roce stanice přijala 543 živočichů. Návrat do přírody se daří u zhruba poloviny případů. Zvířata, která by kvůli svému hendikepu v přírodě nepřežila, zůstávají v péči ochranářů. Nejvíc pavlovských pacientů tvoří mláďata. Právě ona ale v mnoha případech pomoc vůbec nepotřebují a lidé je odnášejí zbytečně.

„Minimálně devadesát procent zvířat, co lidi najdou, naši pomoc nepotřebuje. Pokud to mládě nemá nějaké viditelné zranění, tak ho nebrat a raději nám třeba zavolat a poradit se. Opuštěná mláďata v podstatě neexistují. Čekají schovaná v trávě, až přijdou rodiče a nakrmí je. Hlavně u ptačích mláďat lidé často volají a mají strach, že neumí létat, ale u těchto ptáků, jako jsou kosi, drozdi nebo rehkové, je typické, že vyletí z hnízda dřív, než umí létat. Zrovna teď jsme měli případ kosáka, kterého bohužel sebrali úplně zbytečně," říká Karafiát.

Kromě mláďat stanice často přijímá také zvěř a dravé ptáky po střetu s automobily. Oproti předchozím létům ale poklesl počet dravých ptáků popálených na elektrickém vedení. Ze silně ohrožených druhů se do Pavlova dostal třeba dudek chocholatý, vydra říční, sýc rousný nebo čáp černý.

Mimo záchrany zvířat se ochranáři věnují také výchovným a vzdělávacím programům pro mateřské školy a první stupně základních škol. Seznámit se s příběhy ohrožených druhů zvířat a poznat zdejší pacienty může i široká veřejnost. Prohlídky stanice s výkladem se konají od května do září, a to každý den v 10, 13 a 15 hodin.

„Snažíme se, aby děti získaly ke zvířatům nějaký vztah. Pokud sedí doma u počítače a nechodí do lesa, tak ten vztah nezískají," míní Karafiát.

V loňském roce stanice otevřela nové ekoncentrum. Tady se mohou ubytovat milovníci přírody, kteří chtějí pobýt nějaký čas mezi zvířaty. Ekocentrum je plně bezbariérové, takže sem mohou zavítat i vozíčkáři.

Pro letošní rok plánuje Pavlov spoustu zajímavých akcí. Všechny novinky se lidé dozvědí na jejich facebookovských stránkách. V plánu jsou také opravy léčebného komplexu a voliér pro ptáky. Na to by stanice ráda získala prostředky z dotačních fondů.

Hlavním investorem stanice pro hendikepovaná zvířata je Kraj Vysočina. Každý, kdo by chtěl Pavlov podpořit, se může stát adoptivním rodičem vybraného zvířete a hradit jeho krmení a péči o něj. Díky tomu může stanice prostředky z jiných zdrojů použít třeba na potřebné opravy. „Hlavně bychom chtěli, aby se tady lidem líbilo a rádi k nám jezdili," dodal ředitel záchranné stanice.

Autor: Veronika Hošková

23.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení