Většinu investic plánovaných pro letošní rok ve výši kolem dvou milionů korun, má obec Maleč na Chotěbořsku už zdárně za sebou.

„Náš roční rozpočet činí devět milionů korun, na investice jsme vyčlenili asi dva miliony. Z toho dobrá polovina investičních akcí je už hotová, ponechali jsme si ale ještě menší rezervu," informoval starosta Malče Karel Musílek. Například velká skladová hala v areálu, kde obec stabilně sbírá tříděný odpad, stála milion korun. Obci se podařilo část výdajů pokrýt z dotačního programu obnovy venkova.

„Skladovou halu využíváme jako garáž pro obecní techniku a také jako sklad nářadí. V případě nepříznivého počasí lze využít halu také jako dílnu," upřesnil starosta. Čím se obec Maleč může chlubit, je moderní fitness park.

Za pomoci dotací

Aby toho nebylo málo, za několik dnů, v době malečské pouti, otevře obec venkovní posilovnu. „Maleč měla původně vlastní antukové kurty, které jsme ale nakonec zrušili. Prázdnou plochu jsme se rozhodli využít jako venkovní posilovnu. Jedná se o moderní záležitost, která určitě udělá příznivcům sportu radost," podotkl starosta. Na ploše oseté trávníkem stojí nyní asi šest strojů určených k rozhýbání celého těla. Stroje jsou napevno ukotvené v zemi a jejich masivní konstrukce zaručuje, že dokážou odolat i případným vandalům.

To je rozhodně třeba, neboť jeden takový stroj přijde asi na dvacet tisíc korun. V provozu by měla být posilovna do čtrnácti dnů. Pro ty, kteří nechtějí posilovat a dávají spíš přednost pohybu, je v areálu k dispozici speciální pingpongový stůl napevno zapuštěný do země.

Na zbudování sportovního areálu a osazení strojů obec Maleč rovněž získala dotaci. „Do sportovního areálu se nebude platit žádné vstupné. Možnost sportovat a to zdarma, by měl dostat každý. Kdo má zájem, může přijít cvičit. Budeme naopak rádi, když místní budou sportoviště hojně využívat a udělají něco pro svoje zdraví, včetně kolem projíždějících cyklistů," zdůraznil starosta.

Povzbudit turistiku

V současné době Maleč plánuje ještě jednu investici, a sice úpravu lesních cest v podhůří Železných Hor.

„Na úpravu, kterou plánujeme v rámci zvýšení turistického ruchu v oblasti, bychom mohli získat dotaci až ve výši 90 procent, ale kdy se do úprav pustíme, ukáže čas. Mohlo by to být asi koncem roku," upřesnil starosta. Kromě toho obec plánuje do budoucna vybudovat asi pět parcel pro rodinné domky, ale to je podle starosty Musílka zatím jen ve fázi úředních jednání.

Podle starosty obce kolem řeky Doubravy zvýšení turistického ruchu potřebují. Proto ho nemile překvapila skutečnost, že kancelář Místní akční skupiny (MAS) Podhůří Železných hor v Chotěboři má finanční problémy. „Prostřednictvím Masky bylo možné získat finance na rozvoj našich obcí, škoda, kdyby skončila," konstatoval Musílek.