Umístili ji tam členové sdružení Motanice a zástupci iniciativy Život kostelům.

„Šála není jen naším symbolickým darem k nedávnému svátku Kateřiny, ale především má upoutat pozornost kolemjdoucích a upozornit je na velmi špatný stav této vzácné církevní památky," uvedla Michaela Krpálková ze sdružení Motanice. „Barokní, špitální a hornický kostel sv. Kateřiny stojící na gotických základech ze 14. století patří k nejstarším v Havlíčkově Brodě a při vjezdu do centra města si ho nelze nepovšimnout. Vždycky nám ho bylo líto. Malý, šedivý, vlhký a s nejasnou budoucností," dodala Krpálková.

Šálu, která váží přes patnáct kilogramů, pletlo po dobu tří měsíců devět žen. „Materiál nám věnovala veřejnost. Díky ní jsme získali přes čtyřicet kilogramů vlny a nedokončené pletáže," podotkla Krpálková.

Šálu na věž kostela aktivisté umístili se souhlasem brodského vikariátu. Bude na ní až do konce prosince.

„Tato iniciativa mě osobně nikterak nepohoršuje a nevadí mi. Kostel sv. Kateřiny nežije, a to již dlouhodobě, pravidelným církevním životem. Přesto je jeho interiér uklizený a občas se tam konají koncerty a u příležitosti svátku sv. Kateřiny i mše svaté. Do budoucna ale některé stavební úpravy přece jen plánujeme," uvedl havlíčkobrodský vikář Hroznata Adamec. „Pokud se nám v příštím roce podaří získat peníze, a to například i z příslušného havarijního fondu, nechali bychom opravit krov a střechu kostela," upřesnil Adamec.

„Šály omotané kolem věže kostela sv. Kateřiny a dalších ozdobných prvků v jeho okolí jsem si samozřejmě všiml a napadlo mě, že jde o symbolickou akci, která má tento historický církevní objekt v očích veřejnosti propagovat. Myslím, že je pojata docela vkusně a decentně," zareagoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. „Věřím, že se římskokatolické církvi podaří najít prostředky ke zvelebení tohoto kostela. Určitě by si to zasloužil. Už vzhledem k zajímavé historii," řekl Honzárek.

První písemná zmínka o kostelu sv. Kateřiny pochází z roku 1319. Původně gotický kostel dokládá hornickou minulost města. Kostel byl i se špitálem postaven za někdejšími brodskými městskými hradbami u tehdy jediného mostu, který v širokém okolí umožňoval překonání Sázavy. V letech 1635 a 1731 kostel poničily povodně.

Po těchto pohromách byl kostel vždy obnovován a upravován. Poslední významnou úpravou bylo zkrácení kostela, které se uskutečnilo v polovině 19. století z důvodu stavby nového Kamenného mostu přes Sázavu.