V pátek 15. června převzalo několik žen z Věznice Světlá nad Sázavou své výuční listy, ze kterých není patrné, že je získaly ve výkonu trestu. „Celkem studovalo sedmadvacet žen a zkoušku jich skládalo deset, přičemž jedna se na zkoušku vrátila po propuštění z věznice. Všechny byly úspěšné a sedm z nich mělo i vyznamenání,“ pochválila tisková mluvčí věznice Jana Rajdlová.

„Jako tradičně je hodnocení výborné a je vidět, že jste se k dnešním zkouškám připravily zodpovědně. Myslím si, že zde panovala dobrá atmosféra, měla jsem z toho dobrý pocit a měla bych ještě lepší, kdybyste si získané znalosti převedly i do osobního života, aby vám to bylo platné při hledání zaměstnání, vytváření nového života a abyste se sem už nemusely vracet,“ pronesla na úvod ředitelka věznice Gabriela Slováková.

Po předávání výučních listů nechyběl ani dárek pro třídního učitele. „Chceme ze srdce poděkovat jak výbornému učitelskému sboru, tak vedení věznice. Opravdu si moc vážíme toho, že nám umožnili studovat. Vše, co jsme se tu naučily, chceme využít i nadále,“ ujaly se slova odsouzené po předávání. Následně darovaly třídnímu učiteli vyrobené tričko i se svými podpisy.

Učení byla především zábava. „Naučily jsme se spoustu věcí a paní učitelka na vaření nám předala různé vychytávky, které se nám hodí do života. Bylo spoustu chvilek, kdy nám bylo strašně hezky. Toto mi bude chybět,“ pochvalovala si vězenkyně Lucie.

Dalším kurzem, který na odsouzené čeká, je šití. „Plánuji pokračovat jak ve studiu, tak v práci, ještě přesně nevím, jaké mám možnosti. Já jsem člověk, který strašně rád dělá různé rekvalifikační kurzy a dál se vzdělává,“ podotkla Lucie.

„Venku mě škola nikdy nebavila, ale tady mě to neskutečně chytlo. Bylo to zábavné a měli jsme báječné učitele. I když jsem byla nervózní, tak jsem nakonec uspěla s vyznamenáním,“ Petra Němečková, která zkoušku skládala už po propuštění z věznice. „Myslela jsem si, že jsem po propuštění všechno zapomněla, ale hned se mi to obnovilo,“ dodala.
Doufá, že znalosti využije v nové práci. „Momentálně si hledám práci, a jestli bude příležitost, tak bych ráda zůstala v oboru. Musím ale říct, že už teď mi chybí holky, protože jsme byly skvělá parta,“ líčila Němečková.

Skvělé výsledky jsou ve Světlé běžné. „Ve zdejším středisku je dlouhodobě nadstandardní přístup k žákům a jsou tu i nadstandarní výsledky. Bylo sedm vyznamenání, což je v porovnání s ostatními výborné, ale tady je to standard. Je vidět, že ženy jsou v tomto cílevědomější. Myslím si, že ty slzy dojetí mluví samy o sobě,“ usmál se Josef Polcer, ředitel středního odborného učiliště.

Ženy skládaly písemnou, praktikou i ústní zkoušku. „Při písemné části zkoušky jim bylo přiděleno jedno ze tří témat stanovených ředitelem školy, kde odpovídaly na otázky týkající se jejich odborných znalostí z šití a oprav prádla, praní a žehlení a úklidových prací. Praktická zkouška byla zkouška rozdělena do dvou dnů. Jeden den ženy vařily menu skládající se z předkrmu, polévky, hlavního jídla a dezertu, druhý den šily sáček na přezůvky,“ popsala Rajdlová.