Na vězeňkyně čeká jen písemná a praktická část. Ústní se konat nebude. „Písemná část probíhá formou testu na počítačích. Praktická část se odlišuje podle toho, jaký učební obor ženy studují,“ uvedla mluvčí věznice Jana Rajdlová.

V učebním oboru Šití prádla tak budou zhotovovat výrobek podle předloženého zadání a v rámci Provozních služeb pak praktické dovednosti předvedou ze dvou oblastí, a to z přípravy pokrmů a z praní a žehlení prádla a oděvů.

Odsouzené se vzdělávaly i v době pandemie. „Ačkoli byla školská zařízení po nějakou dobu uzavřena, odsouzené ženy se na zkoušky připravovaly prezenčně. Školské vzdělávací středisko totiž zřizuje ministerstvo spravedlnosti a udělilo mu výjimku,“ vysvětlila Rajdlová.

Výuka na Školském vzdělávacím středisku má přesah i mimo brány věznice. „Nejenže si odsouzené získáním výučního listu zvýší šanci na uplatnění na trhu práce po propuštění z výkonu trestu, ale současně jimi ušité výrobky nachází svoje uplatnění v charitativní činnosti,“ vyzdvihla Rajdlová.

Jak dodala, pro odsouzené ženy to kromě jiného představuje určitou formu motivace do dalších dnů studia i života, když vidí, že se výrobky dostaly na místa, kde je potřebují a prakticky využijí.