Ve čtvrtek došlo dokonce k jejich demontáži. Hodinové zařízení je totiž již velmi zastaralé a v současné době prochází kompletní rekonstrukcí.

„Rekonstrukce věžních hodin začala již 6. června. Hotovo by mělo být do poloviny července. Kromě opravy ciferníku bude provedena i kompletní údržba starého hodinového stroje," uvedl havlíčkobrodský vedoucí odboru správy a informatiky Vladislav Rohlík. Ten podotkl, že starý hodinový stroj bude brzy vystaven ve vestibulu Staré radnice, a to na speciálním podstavci.

„Špatně také ukazovaly hodinové ručičky, a to i když byl starý hodinový stroj nahrazen novým. Ručičky byly totiž špatně vyvážené," pokračoval Rohlík. Ten dodal, že rekonstrukce hodin vyjde havlíčkobrodskou radnici na padesát sedm tisíc korun.

Opravu má na starosti věžní hodinář Václav Kopřiva, který ve čtvrtek společně s hasiči sundával z věže hodinové ručičky a ciferník, který je vidět z ulice Svatovojtěšská.

„Původně tam byl starý hodinový stroj Adamec z Čáslavi. Nyní jsou na věži elektrické hodiny, které si umí poradit i se změnou letního času," vysvětlil Kopřiva. Ten dodal, že u číselníku zůstal akorát ocelový rám. „Nový bude jak krycí plech, tak i ručičky a číslice. Všechny díly projdou lakovnou a kompletním očištěním," popsal Kopřiva.

Podle něho hodiny nikdy neprošly žádnou rekonstrukcí. „Vše je v původním stavu, jako starý hodinový stroj Adamec, který ve skříni čeká na vystavení," řekl Kopřiva. Jak také uvedl, počítá s tím, že zpětná montáž hodin bude mnohem náročnější než sundávání. „Přemýšlíme, že by bylo lepší udělat nějaké lešení než manévrovat na pohyblivé plošině," uzavřel Kopřiva.

Libor Blažek