Už samotné umístění parcel je zajímavé. Vznikají v areálu bývalého zemědělského družstva, nikoliv v okolí obce jako jinde. Důvodem je zákon, který se týká takzvané půdní bonity a ochrany zemědělského půdního fondu, s nímž přišlo Ministerstvo životního prostředí v roce 2015. Mimochodem, bonita půdy má podle Ministerstva financí vliv na výši daně z nemovitostí.

„Bonita půdy, to znamená, že na půdách označených stupnicí jedna a dvě se nesmí nic stavět. A to se týká právě okolí naší obce. Tady se většina půdy, co víme, pohybuje právě v této kategorii, takže šance stavět v nejbližším okolí třeba rodinné domky pro nás padá," vysvětlil místní situaci starosta obce Josef Málek. Jak ale dodal, obec potřebuje, aby nestárla a rozrůstala se. To je možné tehdy, když se do Věžnice budou stěhovat mladé rodiny. A obec je ochotna pro to udělat maximum.

„Proto jsme se rozhodli odkoupit pozemky v areálu bývalého zemědělského družstva. Zasíťovat je a prodávat jako stavební parcely. Máme jich nyní k dispozici celkem patnáct. Rozhodli jsme se kvůli parcelám vzít úvěr od České spořitelny na deset let. Jsme přesvědčeni, že se nám to vyplatí, že náš rozpočet splátky úvěru bez problémů zvládne,“ zdůraznil starosta Josef Málek.

Jen na výkup pozemků pro parcely potřebovala obec devět milionů, další miliony budou stát inženýrské sítě, protože na parcely obec nemá žádné dotace. O parcely mají zájem nejen místní, ale stavět ve Věžnici chtějí rodiny ze Šlapanova nebo Polné.

„Parcely už nabízíme k prodeji v různých velikostech od 600 metrů čtverečních do 1 100 metrů čtverečních za cenu 400 korun za metr s DPH. Stavět inženýrské sítě budeme k prodaným parcelám až v lednu roku 2018,“ upřesnil starosta. Jak dodal, malým problémem je, že v areálu zůstane v sousedství parcel hala bývalého družstva, ale i s tím si obec podle Málka poradí.

„Budovu necháme upravit. Vznikne tam hasičská zbrojnice, obecní dílna a sklad. S přestavbou začneme v lednu příštího roku. Bude to stát asi pět milionů. Chceme na stavbu zhruba za pět milionů korun využít dotace z programu zelená úsporám - zhruba za dva miliony - a zbytek doplatí obec,“ dodal Málek.