„V pondělí 29. října ve 22.00 hodin evidoval dispečink ČEZ Distribuce 8 poruch na vedení vysokého napětí a přes 8 tisíc odběrných míst bez elektřiny převážně ve středních Čechách (Kolínsko, Benešovsko a Kutnohorsko). Během noci jsme tyto poruchy opravili a dodávky elektřiny obnovili,“ informovala Šárka Lapáčková Beránková regionální manažer komunikace a tiskový mluvčí akciové společnosti ČEZ.

Během noci z pondělí na úterý vítr sílil. „V současné době eviduje dispečink ČEZ Distribuce přes šest desítek poruch na vedení vysokého napětí, další desítky pak na nízkém napětí. Bez elektřiny je v současné době přes 30 tisíc odběrných míst. Nejsložitější situace je na Pardubicku (v okrese Chrudim a Havlíčkův Brod), další postiženou lokalitou je Morava (na Šumpersku a Vsetínsku) a dále ve středních Čechách (Benešov a Kutná hora). Další poruchy evidujeme také na severu Čech na Děčínsku a Českolipsku. Nejklidněji je v Plzeňském a Karlovarském kraji, kde evidujeme vždy jen po jedné poruše na vedení vysokého napětí,“ informovala o situaci mluvčí Čezu.

Vernisáž výstavy Sklo ve světelské galerii Na Půdě
OBRAZEM: Na vernisáž výstavy Sklo přišlo plno obdivovatelů

Aktuální stav k 6 hodině ranní v úterý 30. října nebyl podle energetiků zrovna uspokojivý. „Silný vítr nás potrápil i na východě Čech a evidujeme zvýšenou poruchovost,“ podotkla mluvčí Lapáčková Beránková. V Pardubickém kraji, kam patří podle ČEZ. a.s. regionální správou i Havlíčkobrodsko je situace vážná. „Evidujeme 27 poruch na vedeních vysokého napětí a stovky poruch na vedení nízkého napětí. K nejpostiženějším oblastem patří na Pardubicku je Chrudimsko směrem na Havlíčkův Brod, Hlinsko, Chotěboř, Svitavsko a Ústí nad Orlicí,“ zdůraznila mluvčí ČEZ. Bez energie je v tuto chvíli jen v Pardubickém kraji na 12 tisíc domácnost.

Poruchy jsou podle ČEZu způsobeny velmi silným větrem, stromy, větve padají do vedení. „Na odstraňování pracujeme, na některých místech – zvláště v lesních úsecích je to velmi obtížné a musíme dbát i na bezpečnost našich zaměstnanců.
Máme posíleny počty pracovníků poruchových čet, pracovníků na dispečinku i pracovníků call centra.

V případě poruch prosím volejte na bezplatnou linku 800 850 860,“ informovala mluvčí Lapáčková Beránková, s tím, že v průběhu dne bude ČEZ aktualizovat postup prací při obnovení dodávky elektřiny.