Místo ve směru na Šlapanov a Vysokou, kde se mimoúrovňová křižovatka nyní staví, zaslouží název vysočinský Grand Canyon. Aby ho dělníci mohli vyhloubit, museli odstranit z cesty až pět set tisíc tun horniny. V současné době v místě budoucí křižovatky duní stavební stroje a práce nabírají na tempu.

Igor Janča je na stavbě jihovýchodního obchvatu od samého začátku. Upřesňuje, že na stavbě mimoúrovňové křižovatky Skalka se začalo znovu pracovat hned, jak Ministerstvo dopravy zamítlo odvolání zemědělce Miroslava Hrtúse proti stavebnímu povolení pro jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu a rozhodnutí nabylo právní moci.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu.
Zemědělec Hrtús neuspěl: Na obchvat Havlíčkova Brodu vjedou opět stavební stroje

Krajský soud v Brně na farmářův popud na jaře odebral stavební povolení k obchvatu, práce na stavbě mimoúrovňové křižovatky Skalka tím skončily. Ale teď je všechno jinak a stavba pokračuje dál. „Žijeme v právním státě,“ komentuje stručně Janča svůj postoj k soudním tahanicím kolem jihovýchodního obchvatu, ale přiznává, že dočasné zastavení stavby mělo negativní vliv. „Samozřejmě nastalo zdržení, protože jsme stavbu museli zakonzervovat a pracovní síly přesunout jinam, do úseků, které nebyly rozhodnutím soudu zablokované,“ dodává Janča s tím, že stavební firma bude na jihovýchodním obchvatu nyní pracovat tak dlouho, jak to dovolí počasí.

Historie obchvatu
Stavbu čtyřkilometrového obchvatu ŘSD zahájilo na konci roku 2019. Zakázku získalo sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr za cenu 1,6 miliardy korun. Nová část silnice propojí výpadovku silnice první třídy 34 na Žďár nad Sázavou a Pardubice se silnicí první třídy 38 na Jihlavu. Městu Havlíčkův Brod se tak uleví od dopravní zátěže. Součástí stavby je jedenáct mostů.

Po mimoúrovňové křižovatce pojedou řidiči cestující do Havlíčkova Brodu ve směru od Jihlavy. Protože se podle Janči intenzivně pracuje i na jiných úsecích jihovýchodního obchvatu, dočkají se do týdne řidiči už zmíněného zprovoznění silnice od Šlapanova, první týden v listopadu se otevře nová silnice do Herlif a v polovině listopadu přibude komunikace U nové silnice, která je propojená s lokalitou Nový svět.

Na jihozápadní obchvat čekají netrpělivě hlavně lidé z přetížené Humpolecké ulice v Brodě. Tak to tam vypadá denně.
Obchvat Havlíčkova Brodu u Šmolov: hrozí soudy i placení vlastní studie

Přes všechny právní problémy a dohady které stavbu jihovýchodního obchvatu provázely, je tady jedno pozitivum. Jak vysvětlila ředitelka ŘSD Marie Tesařová, stavby se výrazně nedotkla inflace, zvýšení cen stavebního materiálu ani energií. „Je to po dlouhé době první stavba kde se soutěžilo s inflační doložkou,“ konstatovala ředitelka. Ta znamená, že každý měsíc je ve faktuře pro stavební firmu částka za provedené práce plus příplatek za valorizaci podle koeficientu Českého statistického úřadu. „Na stavbách které se soutěžily v roce 2019 doložka je, ale v současné době nám běží stavby započaté před rokem 2019, kde doložka není,“ poznamenala ředitelka. ŘSD teď jedná na úrovni Ministerstva dopravy a Generálního ředitelství pro tyto stavby o možných kompenzacích.