Podle starosty Zbyňka Stejskala žádali sportovci příspěvek na dokončovací práce. „Město Havlíčkův Brod stavbu podporuje od samého začátku. Loni to bylo patnáct milionů korun, letos šestnáct a teď ještě 1,4 milionu korun na vzniklé vícepráce a dílčí úpravy,“ upřesnil starosta.

Jak dodal, hala TJ Jiskra například od Kraje Vysočina nedostala dotaci žádnou. Nesplnila kritéria daná krajem. Na příští rok ale kraj slíbil, že vyhlásí granty v takové podobě, aby se o ně mohla ucházet i menší města, která chtějí modernizovat svoje sportoviště.

Důvody proč brodští sportovci požádali radnici v říjnu o další příspěvek, objasnil Deníku předseda TJ Jiskra Havlíčkův Brod Miroslav Sommer. „Příspěvek použijeme například na financování podlahy ve sportovní hale, kde jsme museli použít jiný lepší materiál, než bylo původně v plánu. Také jsme museli nechat zpevnit pódium,“ doplnil.

Jak upozornil Sommer, v hale bude moderní kamerový systém kvůli bezpečnosti, k tomu velkoplošné obrazovky a datové propojení se stávající halou. „Díky tomu se sportovci mohou na turnajích rozcvičit ve staré hale, ale přitom budou vidět, co se aktuálně děje vedle na hrací ploše,“ podotkl.

Slavnostní otevření

Kolaudaci haly TJ Jiskra naplánovala na poslední den v říjnu, slavnostní otevření na sedmý prosinec. „Do té doby chceme nechat halu zavřenou. Otevření bude pro sportovce velkým překvapením,“ zdůraznil Sommer.

Slavnostní otevření nové haly si TJ Jiskra spojí s oslavy významného jubilea. Sedmdesát let existence. Od prosince si tak sportovci v Havlíčkově Brodě užijí komfort nové sportovní haly a nemusejí už jezdit na tréninky a zápasy jinam.

Tělovýchovná jednota Jiskra na halu dostala dotaci od Národní sportovní agentury čtyřicet milionů korun a ta ji dává za příklad ostatním. Jak vysvětlil předseda Sommer, v Brodě byla jedna sportovní hala pro skoro dvě tisícovky sportovců. Už nestačila kapacitně, nevyhovovala ani moderním požadavkům na provoz a využití sportovního zařízení.

V parku Budoucnost za kostelem Nanebevzetí Panny Marie je podle ochránců přírody v noci zbytečně moc světla.
Lampy v parku v Brodě v noci ztmavnou. Nejdéle do roka

Negativa ve stávající hale vnímají i návštěvníci. „Největší problém je s tribunou, jelikož diváci prakticky nevidí třetinu palubovky,“ postěžoval si pravidelný návštěvník sportovních utkání Jiří Neubauer.

Podle druhého sportovního fandy Pavla Domkáře si sportovci novou halu zaslouží. „Brod je okresní město a tomu mají odpovídat i podmínky pro sportovce. Oddíly nemají kde trénovat, pokud vím jedna parta jezdí do Šmolov,“ poznamenal Domkář.

Oddíly Jiskry kvůli nedostatku prostoru skutečně trénují ve školních tělocvičnách, některé týmy musejí sportovní soutěže hrát mimo Havlíčkův Brod.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vstup na brodské letiště střeží kamenný lev

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni