Místo konání víceboje se každý rok mění, letos padla volba na Maleč. „Vždy ho pořádá obec, která je nejblíž vítězství. Nemohu říct vítězná obec, protože už jsme se za těch dvanáct let dostali do stádia, kdy některé obce vyhrávají opakovaně, takže se jde v pořadí postupně, až narazíme na obec, ve které víceboj ještě nebyl,“ prozradil Václav Venhauer, starosta Libice nad Doubravou a zároveň předseda Svazku obcí Podoubraví, který s nápadem pořádat Podoubravský víceboj přišel.

Cílem akce je utužení vztahů mezi starosty jednotlivých obcí. „Jde o to sejít se i trošku jinak než jen na fádních schůzích,“ vysvětlil starosta pořádající obce Karel Musílek. „Je to takové zpestření toho jejich starostování, péče o občany a v neposlední řadě i nervů. Chceme, aby se uvolnili a užili si krásné odpoledne,“ doplnil Venhauer.

Soutěžní družstva zpravidla tvořil starosta, místostarosta a člen zastupitelstva. „Ne vždy se to ale daří splnit, takže tolerujeme všechno,“ řekl s úsměvem Musílek.

Akce Volný čas není nuda v Havlíčkově Brodě.
Volný čas není nuda: Zájmové organizace se představily dětem

Na soutěžící čekalo celkem osm stanovišť. „Soutěže byly různé od kvízů a poznávačky přes netradiční sbírání míčků a fitness až po střílení ze vzduchovky a úkoly, které si připravili naši dobrovolní hasiči. A jelikož jsme zemědělský kraj, nechybělo ani dojení kravičky,“ popsal Musílek.

Podoubravského víceboje 2019 se zúčastnilo 17 obcí. Na třetím místě se nakonec umístili zástupci Chotěboře, stříbrnou příčku obsadilo vedení Libice nad Doubravou a první skončili Sobíňovští, kteří letos sbírají jedno vítězství za druhým. Na jaře se totiž radovali z prvního místa v soutěži Vesnice Vysočiny. Ve všech těchto obcích se víceboj už konal, starostové se porot příští rok sejdou v Rušinově.

Poslední úkol byl určený ryze pro starosty a místostarosty. „Byla to jízda zručnosti na sekačkách. Museli projet slalom mezi kužely a zacouvat do garáže. Vyhrál pak starosta s nejrychlejším časem,“ přiblížil Musílek. Jako nejlepší řidič se v tomto případě ukázal starosta Slavětína Jiří Stehno.

I přes počáteční zataženou oblohu se nakonec akce podařila na jedničku. „Atmosféra tady byla perfektní. Užili jsme si soutěže, popovídali si, rozebrali výsledky a bylo to takové příjemné odpoledne pro všechny,“ zhodnotil Venhauer.

Festival sociálních služeb Bez bariér jsme si blíž.
Festival sociálních služeb bořící bariéry se pomalu blíží