Na chvíli si oddechnou obyvatelé Horního Studence u Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Zbaví se problémových kamionů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) před zimou otvírá opravovanou silnici první třídy ze Ždírce na Pardubicko. Radost ve Studenci ale nepotrvá dlouho. Za pár měsíců všechno začne znovu.

To, co jsme tu zažívali, byla hrůza, stěžují si lidé ve Studenci. Když u nedalekých Údav začala v létě náročná oprava silnice první třídy 37, komunikace se zavřela a přes Studenec jezdil jeden kamion za druhým. „Kdyby jen jezdily. Kamiony se u nás před domem otáčely. Nemohli jsme v klidu ani přejít silnici,“ poukazují manželé Havelkovi a dodávají: „Teď je chvíli pořádek, ale příští rok to začne všechno znova.“ Dočasnou chvíli klidu si užívá i Erik Stoček s vědomím, že nepotrvá dlouho. „Kamiony ze Studence zmizely, protože silničáři otevřeli hlavní tah na Pardubice, ale opravy tam neskončily. Tak se příští rok máme na co těšit. Jenže se s tím musíme smířit,“ povzdechne si.

Chytré termoregulační hlavice v budově brodského AZ Centra
Energie v Brodě zkrotí chytré termohlavice na topení. Problém? Je jich málo

S opravou zmíněné silnice začalo ŘSD letos v létě. To ale znamenalo uzavírky a objížďky. Ve Studenci začalo v tu chvíli dopravní peklo. Řidiči nákladních aut a kamionů dlouhé objížďky nepochopili, nebo je ignorovali. „Hned, jak silnici zavřeli, jezdily dva dny od rána do večera přes Studenec nejen osobní auta, ale hlavně dodávky a náklaďáky. Ve Studenci nejsou chodníky, takže vyhnout se autům je problém,“ vzpomíná Marcela Laštůvková. Další popisují, jak kolem jejich domu jezdí řidiči zbloudilých polských kamionů a diví se, kam se dostali.

Slova lidí ze Studence potvrzuje i policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že nešlo naštěstí o masový jev. „Kontroly v dané lokalitě dělali policisté průběžně. Dopravní přestupky jsme zde zjistili velice zřídka, jednalo se o jednotky případů,“ říká policejní mluvčí.

Bezohlední řidiči

Jenže i to podle místních stačí. Dopravní situace ve Studenci se stává tématem debaty na městských sociálních sítích. Jedna z obyvatelek popisuje svoji zkušenost s hustým provozem kolem domu i jak ji cizí kamion u hřbitova málem vytlačil ze silnice. Starosta Ždírce Bohumír Nikl se brání. Město nemůže poručit arogantním řidičům, aby respektovali předpisy. „Vše bylo značeno dle předpisů a i z mého pohledu řádně a znatelně. Bohužel řidiči kamionů jsou velice bezohlední, byť ne všichni,“ vzkazuje stěžovatelům starosta. Policie ČR i městská policie kontrolovala podle Nikla dodržování zákazu vjezdu pro kamiony. „Několikrát jsem s příslušníky policie hovořil u hřbitova, když prováděli kontrolu. Před uzavřením silnice v příštím roce vše ještě projednáme s dotčenými orgány,“ zdůrazňuje Nikl.

Ilustrační foto.
Další děsivá nehoda. Senior skončil v Havlíčkově Brodě pod koly náklaďáku

Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové s každou uzavírkou silnice souvisí objížďka, kterou musí všichni řidiči dodržovat, jinak se dopouštějí přestupku. „Je možné, že někteří si cestu zkracují, policisté se takovým místům věnují a v případě porušení ze strany řidiče ukládáme pokuty v maximální výši,“ vysvětluje.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Podle Martina Bučka z komunikačního týmu je u Ždírce potřeba opravit úsek v délce skoro sedm kilometrů. „V rámci několika etap vyměníme až tři vrstvy asfaltu, opravíme krajnice, pročistíme příkopy,“ upřesňuje Buček. Práce začaly v srpnu. Za dva měsíce silničáři opravili dva úseky dlouhé skoro dva kilometry a ty v režimu předčasného užívání stavby uvedli do provozu.

Silnice u Ždírce
* Silnice první třídy 37 ze Ždírce na Trhovou Kamenici potřebuje rekonstrukci.
* Oprava je rozdělená do několika úseků, děje se po etapách.
* Celý úsek má skoro sedm kilometrů.
* Práce začaly v srpnu.
* Za dva měsíce silničáři opravili dva úseky dlouhé skoro dva kilometry a ty v režimu předčasného užívání stavby uvedli do provozu.
* Oprava zbytku silnice začne po zimní přestávce příští rok.