Hned po otevření se do areálu kolem Ostrova valí davy návštěvníků. Výstava Zahrada je pro Vysočinu totéž jako Matějská pouť pro Pražany nebo Země živitelka pro České Budějovice. Luboš Hanečka, kterému se již podařilo s manželkou projít s davem od pokladny až k pódiu s dechovkou, se tváří spokojeně. „Výstava je pro naši rodinu tradice. Něco koupit na zahrádku, dát si něco na zub a poslechnout muziku,“ vysvětluje, co ho na Zahradu táhne.

Výstavu pořádá společnost Geonova. Vystavovatelé přijeli z celé republiky. Tady se skoro hodí použít název českého filmu Dobří holubi se vracejí. Ti nejvěrnější poslali přihlášky na zahradu už oni na podzim. „Letos tu máme opět asi stovku našich stálých vystavovatelů, kteří do Brodu jezdí každý rok. Za těch skoro třicet let, co výstava trvá, se ale s námi už někteří rozloučili. Je jim sedmdesát až osmdesát let. Náhradu za ně najdeme těžko. Mladým se moc do zahradničení nechce,“ říká hlavní pořadatelka Jana Koubková.

Uzavírka severovýchodního obchvatu Brodu
Na obchvat Havlíčkova Brodu vjely frézy, doprava bude omezena do září

Až ze severní Moravy přijel do Brodu Milan Kocyán. Nabízí pravý domácí český česnek. Voní skoro na dva metry. „Do Brodu jezdím každý rok. Jak na Zahradu, tak na farmářské trhy. Samozřejmě že ten česnek je domácí. Pěstujeme ho třináct let, ale jak to udělat, aby tak dobře vypadal a voněl, neprozradím. To je tajemství. Člověk se nesmí bát k záhonům ohnout,“ usmívá se pěstitel.

Výstava zabírá prostory kolem Ostrova i uvnitř velkého sálu. Jana Koubková připomíná ale, že ve srovnání s minulými ročníky jsou tu přece jen nějaké změny. „Část výstavy je v souladu s moderním trendem ekologie a alternativních energií. Máme tu výrobce solárních panelů, výrobce kontejnerových energeticky soběstačných domků. Firmu, která vyrábí tepelná čerpadla,“ dodává Koubková s tím, že se do Havlíčkova Brodu vrátila po patnácti letech firma z Heřmanova Městce, která nabízí zahradní bazény. Výrobce domků z vyřazených lodních kontejnerů má na výstavě letos skutečně premiéru. Domky vyrábí přímo v areálu bývalého Plastimatu v Havlíčkově Brodě.

Program výstavy Zahrada

Pátek 21. dubna
8.45 až 9.00 – zahájení výstavy
8.45 až 10.00 – dechová kapela Havlíčkobrodská Dvanáctka
14.30 až 16.30 – dechová kapela Rebelka Po celý den – skákací hrad
17.00 – uzavření výstaviště

Sobota 22. dubna
9.00 – otevření výstaviště
9.00 až 10.00 – klaunské a žonglérské vystoupení: klaun Pupa
10.00 až 12.00 – country a bluegrassová skupina Poutníci
12.00 až 14.30 – odpoledne nejen pro děti: klaun Pupa
14.30 až 16.30 – swingový a jazzový orchestr Polenský Big Band
17.00 – uzavření výstaviště

Neděle 23. dubna
9.00 – otevření výstaviště
10.00 až 12.00 – folková kapela Trubci
13.00 až 15.00 – dechová kapela Lučanka (o přestávce vyhlášení výsledků návštěvnické soutěže)
16.00 – uzavření výstaviště