Smyslem akce, která se zrodila v Anglii, je poukázat na význam vegetace a přiblížit lidem zahradní umění, architekturu a ukázat jim známá i neznámá místa s jejich příběhy a tajemstvími.

Nejvíce zahrad mohou lidé navštívit v Havlíčkově Brodě. Po celý víkend tu bude otevřená třeba zahrada Kavárny U Notáře, která návštěvníky zavede přímo do středu Evropy. Už v pátek 8. června si tu lidé mohou vychutnat koncert kapely Jazz Joint.

V sobotu 9. června od 9 do 15 hodin se potom otevře školní zahrada Základní školy V Sadech. V 11 hodin program doplní vystoupení pěveckého sboru Oříšek.

V 10 hodin začíná program také ve dvoře Staré radnice. Příchozí si tu mohou prohlédnout výstavu knih o zahradách, osvěžit se ochutnávkou míchaných nápojů nebo se seznámit s takzvanou semínkovnou, kam lidé mohou nosit svá semínka a na oplátku si brát zase jiná.

Akordeonový orchestr Pohoda v sobotu od půl jedenácté rozproudí zahradu u Mahlerovy vily v Beckovského ulici. V 11 a ve 14 hodin tady proběhne floristická ukázka na téma Dekorace na stůj. „Na zahradě můžete také po celou dobu ochutnávat, případně i zakoupit výrobky ledečské firmy ChutneyDžem,“ doplnili pořadatelé.

Věděli byste, co to je moďoul – banán severu nebo muchovník? Odpovědi naleznete v zahradě u krásné secesní stavby z roku 1907 v brodské Masarykově ulici. Nyní zde sídlí Kavárna Ve Vile a pro návštěvníky je otevřená v sobotu i v neděli od 10 do 19 hodin. Kromě prohlídky netradičních druhů dřevin si tu lidé mohou zahrát petanque.

Zcela výjimečné zážitky nabídne také Zahrada smyslového vnímání při Sociálních službách města Havlíčkův Brod v Reynkově ulici. „Zahrada je určená pro fyzioterapii, ergoterapii, psychoterapii a další terapeutické přístupy. Princip je jednoduchý, lze pozorovat, jak vše roste a voní, jaké má zahrada biorytmy a potřeby. Také jsou tu prvky pro klienty s demencí nebo pro nevidomé klienty,“ doplnili pořadatelé. V zahradě nechybí ani herní prvky, a to jak seniory, tak pro děti. Jsou tu také zahradní plastiky, pítka a řada rostlin a dřevin s jedlými plody.

Cílem zahrady je vytvořit prostor pro setkávání všech věkových skupin obyvatel. Zahrada bude pro veřejnost otevřená v neděli od 9 do 16.30 hodin. Od 13.30 a 15 hodin program doplní také hudební vystoupení a po celou dobu bude na místě k vidění výstava výrobků klientů sociálních služeb.

Po celý víkend bude od 13 do 17 hodin otevřená přírodní zahrada u vepříkovské Stodoly krásných krámů. Po oba dny je připravený program také ve školní zahradě základní školy v Přibyslavi. Její součástí je hmyzí hotel, bylinková spirála, vrbová chýše, hmatová stezka nebo arboretum stromů a keřů. V neděli program od 14 hodin zpestří soutěž O nejkrásnějšího domácího mazlíčka.

Titulem ukázková přírodní zahrada se může pochlubit školní zahrada chotěbořského gymnázia. Ta se otevře v sobotu od 9 do 16 hodin. Nachází se tu třeba 14 bloků hornin z území Národního geoparku Železné hory a 20 informačních tabulí. Součástí programu tu bude fair trade občerstvení a obchůdek, komentované prohlídky zahrady a geoparku, dětské koutky nebo malování na obličej.

V sobotu lidé mohou nahlédnout i do ukázkové přírodní zahrady v Libické Lhotce 13 a po celý víkend se jim otevře i ukázková přírodní zahradu u Chaloupky na dobrém konci v Hněvkovicích, která propaguje permakulturní přístup k zahradě i k životu. Komentovaná prohlídka zde proběhne v 10, 12, a ve 14 hodin.