Akce měla především vzdělávací charakter. „Chceme lidem ukázat kus historie, jaké zbroje a zbraně vikingové používali a především jak to skutečně bylo. I přes veškerou osvětu tady pořád panuje představa, že vikingové měli helmu s rohy, což není pravda. Dnes jsou děti ovlivněné filmy a videohrami, ale tam je realita dost zkreslená,“ vysvětlila jedna z organizátorek akce Renata Lédlová.

Historii odpovídaly i kostýmy mořeplavců. „Neříkám, že všichni máme všechno úplně dokonalé, ale snažíme se dodržovat střihy a materiály, jaké by skutečně měly být. To znamená, že převládá vlna a len. Také zbraně odpovídají dané době,“ přiblížila Lédlová.

Jak zbroje, tak i některé méně nebezpečné zbraně si mohli malí návštěvníci sami vyzkoušet. Poté se navíc zábavnou formou dozvěděli i zajímavosti ze života skandinávských mořeplavců nebo třeba to, jak se lišila zbroj chudých a bohatých vikingů.

Celkem vikingové na Řece svedli dvě bitvy, jednu ve 14 hodin a druhou zhruba o tři hodiny později. A i když jim počasí příliš nepřálo, návštěvnost byla slušná. „Na první bitvu přišlo přes sto lidí, což se nám tady ještě nikdy nepovedlo a jsme mile překvapeni. Za deset minut dvě to vypadalo, že nikdo nepřijde, a ve dvě tady najednou bylo tolik lidí. Počasí člověk bohužel neovlivní, ale i přes déšť hodnotím sobotní akci kladně,“ podělila se o své dojmy Lédlová.

Spokojený byl i hlavní organizátor bitvy a zároveň jeden z bojovníků Jan Poddaný. „Řekl bych, že se nám vše povedlo a dokonce to splnilo víc, než jsem čekal. Toto je zkrátka můj život a jsem rád, že i návštěvníci byli spokojení,“ usmál se Jan Poddaný.

Válečníci nebyli na Řece poprvé. „Jako vikingové jsme v Krucemburku podruhé, z čehož poprvé i s lodí. Předtím jsme sem jezdili jako piráti. Větší úspěch ale podle mě mají aktuální vikingové, protože piráti jsou hodně o střelbě a té se mnohé děti bojí. Vikingská bitva je pro rodiny snesitelnější,“ dodala Lédlová.