Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vila nese své jméno na počest zesnulého politika

Chotěboř – Tyršova ulice v Chotěboři se pyšní trojicí vil, které jsou známé díky svým názvům po výrazných osobnostech české historie.

2.6.2012
SDÍLEJ:

Od sedmdesátých let dvacátého století vlastnil vilu Státní statek Chotěboř. Stavební úpravy se neblaze podepsaly na její současné podobě. Foto: www.slavnevily.cz

Nejméně nápadnou, ovšem ne nezajímavou je takzvaná vila „Rieger", která byla postavena roku 1904 díky stavitelské kanceláři Františka Lišky.

Stavitel Liška

Schopní stavitelé působící na přelomu 19. a 20. století byli opravdu žádaní, pracovně vytížení a uznávaní.
Jedněmi z nich byli bratři František a Otakar Liškové, kteří po prvních třicet let dvacátého století určovali architektonickou podobu tehdejšího Německého Brodu a Chotěboře.

Proto je až s podivem, že jejich jména do dnešní doby jsou známa víceméně historikům a pamětníkům. Jejich stavitelská činnost začala právě v Chotěboři, kde si začínali budovat velmi dobrou pověst. Měli svoji vlastní cihelnu a parní pilu, ale kvůli rostoucí konkurenci a malé poptávce se nakonec přesunuli do Německého Brodu.

Dva odkazy

Jejich největším odkazem pro Chotěboř jsou dvě dodnes stojící vily v ulici Tyršova. První z nich, vila „Jiří Poděbradský" z let 1903-1904, byla postavena v tehdy moderním historizujícím stylu. Své jméno nese po velmi hodnotné fresce českého panovníka od Mikoláše Alše v severním štítu stavby.

Druhá vila, zvaná „Rieger", se nachází hned v sousedství a své jméno nese po právě zesnulém významném politikovi Františku Ladislavu Riegerovi (1818 – 1903), který navíc žil v nedaleké Malči. Liškové v případě této vily zvolili spíše konzervativnější výzdobu, než jak tomu bylo u „Jiřího Poděbradského". Má masivní a výškově jednolitou podobu s neorenesančním nádechem.

Smutné úpravy krásné stavby

Dominovaly zde velké štíty a zdvojené okno v patře příjemně sjednocené do jakési stříšky s nápisem RIEGER. Nutno podotknout, že střídmost zde byla skutečně na místě. Novodobé trendy a stavební experimenty by totiž zřejmě neodpovídaly povaze a názorům zesnulého vůdce tehdejších umírněných liberálů.

Vilu nejprve vlastnil místní podnikatel Josef Schäfert a od sedmdesátých let dvacátého století Státní statek Chotěboř, který v objektu viděl spíše užitečné prostory, než reprezentativní vzhled, který by si stavba jistě zasloužila více. Proto byla výzdoba otlučena, štíty sníženy a na fasádu byl použit břízolit. Vrcholem byla přístavba nevkusné patrové administrativní budovy.

Vila „Rieger" proto dodnes spíše smutně a pošedle připomíná svou dřívější slávu, i když byla oprávněně agenturou Foibos vybrána mezi významné vily Vysočiny.

Michal Kamp

Autor: Redakce

2.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení