Majitelé však dodávají, že mezi lidmi strach a nedůvěra k alkoholu stále přetrvává a někteří raději hodí ovoce do kompostu.

„Začíná se to pomalu rozjíždět," řekl například Robert Vogl z palírny v Termesivech. I on zaznamenal větší počet zákazníků. Podle něj návštěvnost závisí i na jednotlivých dnech v týdnu. „Pondělí a pátek jsou silné, nejmenší počet zákazníků je ve středu," dodává. Další majitelé palíren z okolí Brodu hodnotí začátek sezony podobně, většinou očekávají vydařenější rok než ten minulý.

Druhy páleného ovoce se v jednotlivých okresech liší, vše také závisí na počasí. „Začínáme s třešněmi a višněmi, pak pomalu přecházíme k mirabelkám," popisuje Jaromír Filip z palírny v Nové Vsi u Chotěboře. Lidé také často přinášejí tradiční švestky anebo jablka.

„Není se čeho bát, pokud vím, kde a z čeho pálím, tak mi nehrozí žádné nebezpečí. Mohu se spolehnout, že oproti kupovaným věcem vím, co piju," vysvětluje například Jaroslav Krátký, který do palíren vozí svoje ovoce už několik let.
Většina majitelů palíren souhlasí, že methanolová aféra měla na jejich firmu pozitivní vliv. „Počet zákazníků se díky ní zvýšil, lidé mají zájem o ovocný líh," řekla i Iveta Sitařová ze šlapanické palírny. Tu letos kvůli rekonstrukci otevřou až na přelomu srpna a září.

Názoru svých kolegů ale oponuje Jaromír Filip z palírny v Nové Vsi u Chotěboře: „Žádný větší nárůst zákazníků nepozoruji, je to spíše horší." Doplňuje, že většině zákazníků je nad padesát let a stále jsou z methanolu vystrašeni. „Před třemi lety kvůli aféře vypukla panika, lidé ovoce nesbírali, nevěří ani pálenicím," tvrdí Filip.

Marie Majdičová