Účast na tomto podniku, který je jako jeden z mála postaven na využití hasičského čerpadla PS 12, přijalo několik desítek družstev z Havlíčkobrodska a okolí.

„Jsme rádi, že do Vísky opět přijela celá řada družstev. A to nejen v kategoriích dospělých, ale zejména pak dětí a mládeže," uvedla za pořadatele Helena Davidová.

Všechna soutěžní družstva byla postavena před jeden jediný úkol. „Musela nastartovat čerpadlo, zajistit sání vody do rozbalených a natažených hadic a proudem vody pak zasáhnout cíl. To vše samozřejmě v co nejrychlejším čase," popsala stručně klání Davidová.

Sportovní umění představily ve Vísce jedno družstvo v kategorii přípravka, osm týmů v kategorii mladších dětí a šest týmů v kategorii starších dětí. „V soutěži žen jsme viděli pět týmů a v kategorii mužů pak čtrnáct celků," pokračovala Davidová.

S nástrahami požárního útoku si ve Vísce nejlépe poradili muži ze Sboru dobrovolných hasičů (SDH) v Seči, kteří je zvládli za necelých 24 sekund. Kategorii žen dominoval celek SDH Habry s výsledným časem 29,15. Mezi staršími a mladšími dětmi pak byly nejrychlejší týmy z Chotěboře s časy 17,25, respektive 17,82 sekundy.

„Naše ženy si vedly velmi dobře a patří jim za předvedený výkon poděkování," komentoval dosažené výsledky v kategorii žen dlouholetý člen SDH Habry Jiří Rajniš. Ten ocenil i dobrou organizaci soutěže. „Poprvé měli pořadatelé i štěstí na počasí. Oba předcházející ročníky totiž propršely a konaly se za velmi obtížných podmínek," podotkl Rajniš.

Soutěže v požárním sportu mají ve Vísce dlouholetou tradici.

„Pravdou je, že jsme na ni navázali až v roce 2013, tedy asi po třicetileté pauze. Budeme v ní pokračovat i nadále, protože požární sport a Víska prostě patří k sobě," podotkl člen víseckého družstva mužů Lukáš David. Připomeňme, že to je právě on, který byl nominován do letošního ročníku prestižní ankety Hasič roku.

„Chci poděkovat nejen všem sborům za účast, ale také našim partnerům, bez nichž bychom Vísecké dvanáctky nemohli pořádat. Jsou jimi nejen Kraj Vysočina a Obecní úřad Víska, ale také Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina a řada dalších organizací a privátních podniků," uzavřela Davidová.

Výsledky muži

1. Seč 23,59 s., 2. Habry 23,62 s., 3. Kostelec u Heřmanova Městce 25,62 s.

Výsledky ženy

1. Habry 29,15 s., 2. Chotěboř 31,06 s., Rušinov 32,22 s.

Výsledky děti starší

1. Chotěboř A 17,25 s., Chotěboř B 20,84 s., Malčín B 21,72s.

Výsledky děti mladší

1. Chotěboř 17,82s., Malčín A 19,91 s., Malčín B 20,19 s.

Výsledky přípravka

1. Malčín 28,32 s.