Loni soutěž vyhrál Vepříkov a právě z tohoto důvodu se výsledky soutěže vyhlašovaly v místním kulturním domě. „Ujeli jsme 500 kilometrů, nachodili jsme po obcích sedmdesát tisíc kroků, nicméně ani to nám za ty čtyři dny nestačili to, co jsme na návštěvách snědli a vypili,“ zasmála se Iveta Fryšová, členka komise Vesnice Vysočiny 2019.

Ocenění:
Zlatá stuha: Sobíňov (HB)
Modrá stuha: Nová Ves u Nového Města na Moravě (ZR)
Bílá stuha: Nové Veselí (ZR)
Zelená stuha: Chlumětín (ZR)
Žlutá stuha: Třeštice (JI)
Cenu naděje pro živý venkov: Dolní Město (HB)
Diplom za moderní knihovnické a informační služby: Větrný Jeníkov (JI)
Diplom za příkladné vedení kroniky: Vír (ZR)
Diplom za rozvíjení lidových tradic: Martínkov (TR)
Diplom za péči o drobné sakrální památky: Štěpkov (TR)
Diplom za společenský život v obci: Smrčná (JI)
Diplom za rozvoj předškolního vzdělávání: Velký Beranov (JI)
Diplom za práci s mladými čtenáři: Číměř (TR)
Diplom za podporu sportu v obci: Víska (HB)
Diplom za inovativní přístup k výchově mládeže: Jiřice (PE)
Zlatá cihla v programu obnovy venkova, kateogrie B: Dolní Město (HB)
Zlatá cihla v programu obnovy venkova, kategorie A: Smrčná (JI)
Kategorie inovativní obce: Vír (ZR)

Vítězný Sobíňov se soutěže účastnil už poosmé. „Vítězství jsme nečekali. Program jsme vymýšleli tak, aby to vyšlo a ono to po těch letech skutečně klaplo,“ neskrýval nadšení starosta Sobíňova Miloš Starý.

„Komisi jsme ukázali klasický život u na vsi, jen jsme ho museli smrsknout do dvou hodin. Například jsme jim představili naše spolky, video z celého roku, zrekonstruovaný hřbitov… Byla to zkrátka klasická procházka po obci s účastí našich občanů,“ popsal Starý.

Sobíňov postupuje do celostátního kola. „Připravovat se samozřejmě budeme, abychom kraj co nejlépe reprezentovali, ale teď budeme ještě chvíli vstřebávat to, že jsme vyhráli,“ dodal s úsměvem starosta.

Putování po patnácti přihlášených obcích zahájili komisaři v Třešticích na Jihlavsku. „Uvítala nás prezentace, do které byly zapojení občané, nechyběla spolupráce se zemědělci, ukázka tradičních řemesel, spolkového života a zabrousili jsme i do problematiky kůrovce,“ zavzpomínala Fryšová.

Naopak poslední zastávkou byla Víska na Havlíčkobrodsku. „Máme za sebou čtyři neuvěřitelné dny. Pořád čekám, kde je ten strop, a říkám si, že už to nemůže být lepší. A obce to opět překonaly. Během naší cesty jsme jezdili v i na ledasčem. Například pan starosta Vísky pozval své kamarády, kteří nás svezli na motorkách,“ zrekapitulovala Fryšová cestu komise.