Radost z nového daňového balíčku má například spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová. Provozuje v Havlíčkově Brodě nakladatelství a organizuje tradiční podzimní knižní veletrh. „Potěšilo mě to. Vláda vyslal signál, že literatura a vzdělanost jsou důležité,“ prohlásila Hejkalová.

S plnou taškou odešla z knihkupectví Veroniky Reynkové v Havlíčkově Brodě Dana Straková. „Mě těší, že knihy nezdraží. Jedu na dovolenou. Koupila jsem si dva romány a cestopis,“ prohlásila žena s tím, že nějakou odbornou literaturu si s sebou určitě nevezme. „Nechci si namáhat hlavu. Chci si na dovolené odpočinout od stresu. Mám ho v práci dost,“ dodala.

Ikonická hospoda v Sobíňově se možná díky nové pivní dani už nikdy neotevře.
Vládní balíček: vyšší daň na pivo nás zničí, bědují hostinští na Brodsku

Nulová daňová sazba na knihy dělá radost také prodavačce Reynkova knihkupectví Miroslavě Formánkové. „Daň na knihy byla v minulosti až dost vysoká. Další zvýšení by bylo neúnosné. Naši zákazníci někdy přemýšleli, kolik dětských knih mají koupit. To jsem já v mládí nikdy nezažila. Obávám se ale, že teď začnou šetřit ještě víc a ty knihy budou stejně počítat,“ povzdechla si.

Podle jejích zkušeností zákazníci v knihkupectví sahají hlavně po oddechové literatuře. Detektivkách, kuchařkách, čtivých cestopisech a například historických románech Vlastimila Vondrušky. „Odborné vědecké knihy se občas prodávají, ale koupí si je hlavně lidé z oboru,“ dodala prodavačka.

Podle Zdeňky Otavové z knihkupectví Kosmas zákazníci v Jihlavě přívětivější ceny knih určitě vítají. V Jihlavě je zájem hlavně o detektivky, romány a knihy pro děti.

Vědecké časopisy

Ministr financí Zbyněk Stanjura vysvětlil, proč byly časopisy zařazeny do snížené sazby daně a noviny do základní. Podle ministra jsou časopisy společenský významné, protože existují i ty vědecké. „Vědecké noviny neznáme,“ uvedl Stanjura. Podobně zdůvodnila nulovou sazbu u knih a časopisů předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Jenže z regálů knihkupectví mizí hlavně kuchařky a detektivky. Z pultů trafik pak kromě novin, které jsou paradoxně ve zvýšené daňové sazbě, mizí hlavně časopisy plné drbů ze života celebrit. Takovou zkušenost má například trafika U Holcmanů v Havlíčkově Brodě. Odborné časopisy si podle prodavaček kupují občas lidé, kteří mají k tomuto tématu určitý vztah.

Ilustrační foto.
Změna DPH u kadeřnictví: Nejspíš zdražíme, zní ze salonů

Rozdělení časopisů na četbu na vědeckou a nevědeckou pobavil inženýra Milana Fendrycha z Havlíčkova Brodu. „Jsou to nesmysly. Vědecké časopisy jsou pro odborníky. Mám vzdělání v oboru elektro. Pochybuji, že si časopis s takovým tématem koupí někdo s humanitním vzděláním nebo žena v domácnosti,“ poznamenal Fendrych.