Deník o útoku na stádo ovcí chovatele Petra Svobody z Olešenky na Havlíčkobrodsku informoval začátkem května. Agentura ochrany přírody eviduje první podezření na napadení touto šelmou na Vysočině v roce 2019. „Další podezření na útok se objevilo koncem roku 2023. Letos máme od chovatelů hlášena tři napadení. V případě Olešenky nyní analýza DNA potvrdila, že se skutečně jednalo o vlka. Víme, že to byl samec a že zatím tento jedinec nebyl na našem území geneticky zaznamenán,“ upozornil Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK).

Vlci byli v novodobé historii poprvé na Vysočině zaznamenáni v roce 2016, vloni se potvrdilo narození dvou vlčat. „Více než pětadevadesát procent potravy vlků sice tvoří přemnožená spárkatá zvěř, přesto ale může k útoku na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata dojít, protože pro vlky představují jednoduše dostupnou potravu,“ varoval Hlaváč.

Ten také dále dodal, že s chovateli hospodářských zvířat jsou průběžně v kontaktu a informují je o tom, jak stáda zabezpečit a jak je případně mohou žádat o finanční kompenzace za škody způsobené právě vlkem. „Zkušenosti z jiných míst v Česku i okolních evropských státech ukazují, že kombinací vhodných opatření je možné škody téměř eliminovat,“ doplnil Hlaváč.

Chovatel ovcí z Olešenky přišel koncem dubna letošního roku o jednoho berana. Na druhého berana vlk zaútočil o pár dní později, zvířeti se podařilo utéct. Vlk ho však značně potrhal.

Vyjádření chovatele Petra Svobody:

Pastviny pod Olešenkou vypadají idylicky, ale na ovce tady číhá smrt. Rodina Petra Svobody se rozhodla ohradu zabezpečit. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni