V Krkonoších by chtěli například odhalit pomník vojínu Karlu Benešovi, rodákovi z tehdejšího Německého Brodu, který tam 1. října 1938 v průběhu prudké přestřelky s henleinovci padl a 4. října byl pohřben na hřbitově v Jilemnici. O Karlu Benešovi by se ale chtěli dozvědět podstatně víc.

„Víme, že se narodil 21. července 1912 v Německém Brodě. Víme i to, že zemřel svobodný, a proto jen těžko dohledáme jeho příbuzné. Proto bychom rádi oslovili historiky, badatele, ale i širokou veřejnost v Havlíčkově Brodě a okolí, zda-li by nám o něm nesdělili více. Mohl by se ale přihlásit někdo z jeho širší rodiny, který by doplnil další zajímavá fakta, spojená s jedním z československých vojáků, kteří na podzim 1938 položili život při obraně republiky," uvedl Ivo F. Farský, který se na přípravě odhalení pomníku také podílí.

Připomeňme, že dobře vyzbrojené československé jednotky musely v té době během několika hodin opustit systém pohraničního opevnění a stáhnout se do vnitrozemí.

Krkonošské hřebeny byly v těchto kritických dnech střeženy také jednotkou 21. pěšího pluku. Po podpisu Mnichovské dohody a rozhodnutí Generálního štábu se i tato jednotka začala stahovat ze svých opevnění.

Henleinovci pálili z německé školy

„Poblíž Předních Rennerovek, cestou na Lahrovy boudy, byla 1. četa praporu 21. pěšího pluku pod velením podporučíka R. Vochoče napadena palbou z místní německé školy. Vojáci palbu henleinovců opětovali a po příchodu posil na budovu školy zaútočili. Během boje zajali 29 henleinovců, kteří byli eskortováni do Jičína. Během přestřelky byl jediným smrtelně zraněným právě vojín v záloze, Karel Beneš," přiblížil průběh tragické události Farský. „Pokud by nám někdo mohl poskytnout jakékoliv informace o Karlu Benešovi, ať je zašle na e-mail farda.vrl@tiscsali.cz, nebo ať kontaktuje redakci Havlíčkobrodského deníku," požádal Farský.

Kontakty redakce:

Havlíčkobrodský deník, Dolní 3107, 580 01 Havlíčkův Brod. Jaromír Kulhánek, tel.: 724 283 542, e-mail: jaromir.kulhanek@denik.cz