Kromě toho Jakub Fikar z Havlíčkova Brodu o víkendu také poprvé vhodí své volební lístky do urny.

Přímou volbu prezidenta mladý student jednoznačně vítá a tvrdí, že studentům proslulého gymnázia rozhodně není lhostejná.
„Vzhledem k povaze nás Čechů, kteří za vším korupci vidí, či provozují, tak je to rozhodně dobrý krok a navíc každý by měl mít právo vybrat si svou hlavu státu," říká.

Koho však bude Jakub volit, ještě přesně neví a ani prozrazovat nechce. Jeho výběr z devíti uchazečů o Hrad se však už rapidně zúžil.
„Stále váhám mezi dvěma kandidáty. Asi dva měsíce nazpět jsem ještě neměl tušení, koho bych si přál na Hrad, postupem času ale vygradoval i můj zájem o volby, tudíž jsem využil všech možných prostředků jako volební kalkulačky, sledování projevů jednotlivých adeptů. Avšak můj konečný hlas stále ještě nikomu nepatří," upozorňuje mladý muž, který teprve zhruba před rokem dosáhl plnoletosti.

O nejdůležitější volbu prý nejde

Jak však přiznává, situaci alespoň povrchně sondoval už při předchozí, ostře sledované volbě, během které zvítězil dosavadní prezident Václav Klaus.

„O politiku jsem tehdy ještě takový zájem nejevil, ovšem pamatuji si, že Jan Švejnar v předvolebních odhadech dopadl velmi dobře, avšak mu to nepomohlo. Ale nedá se říci, že bych si už tenkrát vytvořil na jednoho či druhého racionální názor."

Nadcházející volba hlavy státu prý sice hraje velkou roli, ale nejdůležitější podle Jakuba však není. „Vezmeme-li v úvahu fakt, že jsme parlamentní republikou, tak nejdůležitější opravdu není. Rozhodně však není radno ji podceňovat, jelikož vybíráme člověka, který nás bude reprezentovat v zahraničí a deklarovat či vetovat zákony," říká Fikar, který by rád studoval na Ekonomicko – správní fakultě brněnské Masarykovy univerzity.

Přímá volba prý mezi studenty brodského gymnázia vyvolává velkou diskusi a zdá se, že mezi mladými lidmi o ni bude rozhodně slušný zájem.

„U spolužáků očekávám stoprocentní účast. Volby jsou mezi námi ožehavým tématem a lidem v mém věku není lhostejné, kdo bude stát na pomyslném žebříčku nejvýše. A co se týče celkové účasti? Neočekávám žádné překvapení v podobě lidu hrnoucího se po druhé hodině páteční k volbám, jsem však optimistou a očekávám vyšší účast, než byla v krajských a senátních volbách," doplnil letošní maturant, který ani v budoucnu prý nechce svoji voličskou „povinnost" zanedbávat.

„Chci si rozhodovat o své budoucnosti, jak to jen bude možné," tvrdí Jakub, který si však prý nedělá přehnané iluze o tom, že by se situace v České republice najednou začala barvit do růžova. „Rozhodně k velké změně nedojde, ale volbu prezidenta beru seriózně. Ostatně zájem lidí o volby ukazuje jakousi gramotnost občanů státu, protože každý umí křičet, že vedoucí činitelé jsou zkorumpovanci a podobně. Ale jestli s tím chceme něco dělat, tak musíme každý začít sami u sebe a vyrazit k volbám. Proto nevím, jak ostatní, ale já jdu volit!", zakončil sympaticky a rázně mladý volič.