„Předsedou jsem skutečně poprvé, i když ve volební komisi jsem už byl,“ říká Josef a vysvětluje, v čem spočívá hlavní úlohy předsedy. „Zodpovídá za pořádek, vyhlašuje začátek voleb, přeruší v případě nutnosti volby, zapečetí pod dohledem kolegů z komise urnu.“

Podle jeho odhadu může přijít k volbám asi 50 procent voličů. O návštěvu volební komise s urnou jich požádalo asi pět. „Před čtyřmi lety byla volební účast asi také kolem padesáti procent. Já jsem ještě nevolil, to udělám až později, ale budu volit lidi ne strany,“ prozrazuje Josef a dodává, že v Přibyslavi si lidé mohou vybírat z devíti stran a hnutí.

Kromě voleb komunálních se volí ještě do senátu. Tady voliči podle Josef Horského mohou volbu odmítnout. „Zatím se to ještě nestalo, ale ta možnost tu je. Bude možná lépe, když voliči odmítnou volit do senátu, než aby nám házeli do obálek lístky poškrtané nebo přetržené a přidělávali nám práci,“ říká Josef Horský. Mezi prvními přišel k volbám například Bohumil Vaško z Přibyslavi. „Já budu volit na radnici i do senátu známé politické strany ne jednotlivce, o kterých nic nevím. V Přibyslavi se dělá dost, já jsem s radnicí spokojený,“ říká jeden z prvních voličů.

Jedna kandidátka nebo žádná

V Přibyslavi vybírají voliči z devíti stran a hnutí jednodušší to mají voliči v Pohledu, kde sestavili jedinou kandidátku. Křesťansko demokratická unie-Česká strana lidová. Je na ní sedm kandidátů v čele se současným starostou Milanem Klementem (bezpartijní). Anna Novotná se rozhodla nevolit. „Já volit nejdu. Senát je podle mě zbytečný. Na úřadě je sedm zastupitelů, kandidátka má sedm lidí. Výběr žádný. I když chápu, že dát dohromady kandidátku na vesnici je problém. Pracovala jsem léta s lidmi, vztahy jsou stále horší,“ posteskne si paní Anna.

Komunální volby se nekonají v obci Ždírec u Pohledu na Havlíčkobrodsku. Nepodařilo se zde sestavit kandidátku. Obci hrozí nucená správa, ale do senátu se v obci volí.Podle starosta Pavla Dobrovolného (nezávislí) je ale účast nízká, odhadem tak sotva dvacet procent.

Volí i mentálně postižení

Volí se na různých místech. V nemocnicích, ve vězení, ani voliči pobývající v některém ze specializovaných zařízení, jako je například Domov se zvláštním režimem, nejsou úplně z voleb vyloučeni, pokud jim to nebylo zapovězeno úředně s ohledem na jejich vážný duševní stav.

Například v Domově ve Věži u Havlíčkova Brodu žije asi 80 klientů postižených různými formami demence nebo duševní chorobou. K volbám jich zde podle posledních údajů může jít asi polovina. Zaměstnanci domova s obyvateli o volbách mluví, potřebné záležitosti jim vysvětlí. Možnost volit mají obyvatelé zařízení například v budově obecního úřadu. Kolik jich nakonec k volbám jde, o tom vedení zařízení žádnou statistiku nevede. Volit by mohli i někteří obyvatelé Domova ve Zboží, u Habrů, kde žijí klienti s mentálním a kombinovaným postižením.