Například k volebním místnostem na havlíčkobrodské Základní škole Konečná dorazili první nedočkavci už několik minut před samotným začátkem.

„Ještě pět minut," upozorňovali členové komise ty, kteří do místnosti nakročili ještě před druhou hodinou odpolední. Na chodbách před volebními místnostmi vládl čilý ruch a zdálo se, že novum v podobě přímého výběru prezidenta  přitáhlo k urnám rapidně vyšší počet voličů, než tomu bylo v některých předešlých volbách. 

Jako první vhodili své volební lístky do urny manželé Klofáčovi.

„Volil jsem Jana Fischera. Podle mě je to zkušený ekonom, který by mohl být respektovaný u nás i ve světě," prozradil svoji volbu Jaroslav Klofáč. Ten prý dorazí k volbám vždy mezi prvními. „Nevynecháváme nikdy. S manželkou jsme už v důchodu a nevolíme pro naši budoucnost, ale pro budoucnost mladé generace," zamyslel se Klofáč.

Na první „lidovou" volbu hlavy státu se pečlivě chystali v Lučici. „Všechno jsme v podstatě připravili ve čtvrtek, včera jsme to již jen dolaďovali," řekla předsedkyně tamní volební komise Klára Jelenová. Ta odhadla, že z 511 voličů, kteří v obci jsou, většina do volební místnosti přijde. „Tím pádem se nemusíme bát, že se tady ukoušeme nudou," usmála se Jelenová. A kdyby náhodou, tak si prý členové volební komise dlouhou chvíli zkrátí četbou, nebo povídáním.