V Přibyslavi kandidoval dosud nevídaný počet devíti politických stran a nezávislých sdružení. Pouze jediné neuspělo. Přibyslav 2018, sdružení, které vedl Josef Pelikán, získalo jen 4,41 % hlasů. Josef Pelikán v Přibyslavi získal pověst svérázné osoby, věčně v opozici. Během své kariéry zastupitele zaslal na přibyslavskou radnici včele se starostou Martinem Kamarádem (ODS) stovky stížností a trestních oznámění. „Nesmí se jednat o nás bez nás. Každá společnost má takové vedení, jaké si zasluhuje,“ oznámil Josef Pelikán a vyzval voliče ke kritickému myšlení. Ještě den před volbami plnil poštovní schránky letáky, v nichž upozorňoval na neschopné vedení radnice.

Odsouzeného starostu nechtěli

Podobně kontroverzním kandidátem se stal bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký. Nedávno ho na podmínku propustili z vězení, kde si odpykával čtyřletý trest za zneužití pravomoci a podvody se zákazem činnosti na postu starosty. Soud však koncem září vyhověl jeho žádosti a podmíněně ho propustil na svobodu. Horký se tak mohl ucházet o návrat do lipnického zastupitelstva. „Chci očistit své jméno,“ tvrdil bývalý starosta, který kandidoval jako jediný na své vlastní kandidátce. Pro voliče na Lipnici se stal natolik nepřijatelným kandidátem, že mu ve volbách darovali pouze 3,66 procent hlasů.

Jednu z nejvyšších volebních účastí, přes 85 procent, vykázala malá obec Pohleď u Světlé nad Sázavou, kde žije asi 70 obyvatel. Většinou senioři. S přehledem tady zvítězil starosta Jindřich Holub, politik a sedlák, který vede obec od roku 1992. Získal 41 hlasů.

Byrokracie je nevolnictví

Jindřich Holub se zasadil o vybudování Selského muzea Michalův statek a stal se jeho správcem. Veřejně se hlásí k monarchismu, od roku 2007 je členem Koruny České (monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska) a pro nepolitickou propagaci monarchie založil Spolek pro obnovu Českého království a odmítá elektronickou evidenci tržeb Andreje Babiše. Přebujelou státní byrokracii považuje za moderní formu nevolnictví. To je také dle jeho názoru důvodem, proč na vesnicích se do úřadu starosty nikdo nehrne. „Nikdo za nic neručí, nikdo se nikomu nezodpovídá. Poslanci mají výsady, o jakých se šlechtě za monarchie ani nesnilo. Mají možnost prohlásit za právo cokoli, co jejich většina prosadí, i když většina občanů s tím nesouhlasí, ale nemůže se bránit,“ konstatoval Holub.

Naopak nejnižší volební účast byla v Lučici, kde přišlo k urnám jen něco přes 27 procent voličů, přesto, že v obci žije přes 600 lidí. Podle nezávislé starostky, Petry Vrzákové, je to začarovaný kruh. „Obyvatelům obce se nelíbilo, že máme jednu kandidátku, a tak si nemají z čeho vybírat. Jenže víc než jednu kandidátku se nám nepodařilo v Lučici sestavit. O práci v zastupitelstvu nemá skoro nikdo zájem,“ povzdechla si starostka.